ΑΕΛ-Ολυμπιακός 2-0: Ιστορική νίκη... στη νέα της έδρα

Η ΑΕΛ επικράτησε δύσκολα με 2-0 του Ολυμπιακό στο πρώτο της παιχνίδι μέσα στο «Alphamega Stadium». Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού με τα τέρματα των Παπαφώτη και Μπεραχίνο, έφτασαν στη νίκη και τους 21 βαθμούς. Οι μαυροπράσινοι έμειναν στους 9 βαθμούς.

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και απείλησε με δύο σουτ, αρχικά με τον Τζάλμα στο 11ο λεπτό και με τον Σάντος στο 17ο. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 22ο λεπτό, όμως, το σουτ του Κορμομά εντός περιοχής, κόντραρε στον Μπιλοβάρ και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.

Τελικά, το πρώτο ιστορικό τέρμα για την ΑΕΛ στη νέα της έδρα, ήρθε στο 28ο λεπτό. Ο Χάσα επιχείρησε την σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, εκεί που ο Παπαφώτης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μολ για το 1-0.

Στο 36ο λεπτό ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να ισοφαρίσει, όμως, το σουτ του Πεχλιβάνη από κοντά κόντραρε ξανά στον Μπιλοβάρ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια μεγάλη φάση για να φέρουν τον αγώνα στα ίσια, ωστόσο η κεφαλιά του Έσελιγκ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μούριελ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο, χαμηλό τέμπο από τις δύο ομάδες.
Χαρακτηριστικό, ότι η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη, που ήρθε από τον Ολυμπιακό, ήταν στο 67ο λεπτό. Ο Ευτυχίδης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, έκανε το πλασέ εντός περιοχής  όμως ο Μούριελ απόκρουσε, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Δέκα λεπτά μετά, ήρθε άλλη μια μεγάλη φάση, πάλι από τον Ολυμπιακό. Ο Γκεριέρ από κοντά έκανε το σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια, ο Μούριελ μάζεψε σταθερά δίνοντας τέλος στην φάση.

Τελικά η ΑΕΛ, κατάφερε με δεύτερο γκολ να κλειδώσει τη νίκη. Στο 88ο λεπτό ο Μακρής έδωσε κάθετα στον Μπεραχίνο, αυτός πέρασε τον Μολ και με ψύχραιμο πλασέ, πλάγια εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.