Στη 2η θέση η ΑΕΚ με Τρουγιολς MVP!

Στην 2η θέση με 59 βαθμούς και ένα περισσότερο από τον Απόλλωνα, έφερε την ΑΕΚ το σημερινό 90λεπτο στο Τσίρειο στάδιο. Οι Λαρνακείς που στην τελευταία τους φετινή εκτός έδρας αποστολής, κατάφεραν να πάρουν το διπλό κερδίζοντας 2-1 τον Απόλλωνα. Ένα σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο με τα δύο γκολ του Τρουγιόλς (19’, 45’). Ο Αντρέ Σκέμπρι ήταν αυτός που λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο, πέτυχε το γκολ για τον Απόλλωνα. Ο αγώνας αυτός ήταν σημαντικός για την 2η θέση, όμως μαθηματικά δεν κρίθηκε τίποτα αφού όλα θα παιχτούν στην τελευταία αγωνιστική.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με διαφορά δύο τερμάτων, η ομάδα του Ιδιάκεθ πήγε στην ανάπαυλα με το 0-2 υπέρ της και τον Απόλλωνα να εμφανίζεται στο 45αλετπο αρκετά κουρασμένος και με βαριά τα πόδια.

Ο Τρουγιολς ήταν ο ποδοσφαιριστής που σημείωσε τα δύο γκολ για τους Λαρνακείς, γκολ που φέρνουν την ΑΕΚ αρκετά κοντά στην 2η θέση. Στο 19' του αγώνα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τρουγιόλς μπήκε με δύναμη εντός της μικρής περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1 ενώ στην τελευταία φάση του α' μέρους και πάλι ο Τρουγιολς κέρδισε τον Βάλε, με όμορφη ατομική ενέργεια.

Ο Απόλλωνας είχε μία και μοναδική φάση στο 22' μετά από σέντρα από τα δεξιά του Πέδρο, ο Μάρκοβιτς έπιασε την κεφαλιά με τον Τόνιο να μπλοκάρει.

Μέχρι το 67' του αγώνα στην επανάληψη στο Τσίρειο στάδιο, η πρώτη μόλις φάση ήταν στο 61' με την καρφωτή κεφαλιά του Μάριου Αντωνιάδη, να πηγαίνει πολύ εκτός εστίας.

Μία κεφαλιά του Παπουλή στο 79’ υποχρέωσε τον Τόνιο να πέσει άτσαλα, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε στο να δώσει συνέχεια στον αγώνα. Στο 88’ ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει με τον Σκέμπρι να κερδίζει αυτή τη φορά τον Τόνιο με δυνατό συρτό σουτ για το 1-2. Μέχρι το 90’ η ΑΕΚ προσπάθησε να διαφυλάξει το υπερ της προβάδισμα, έτσι και έγινε με τους «κιτρινοπράσινους» να ανεβαίνουν στην 2η θέση.