ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός 1-0: Έπιασε 12άρι και έμεινε κορυφή!

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0 για την 17η αγωνιστική. Το γκολ ο Ντάλσιο στο 28', έφτασαν τους 40 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι. Ο «Τακτακαλάς» παρέμεινε στους 9. Αυτή ήταν η 12η φετινή νίκη για τους γαλαζοκίτρινους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως τον περιμέναμε όλοι. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, οι μαυροπράσινοι έδωσαν χώρο και έψαχναν να γίνουν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Οι παίκτες του Μιλόγεβιτς μετέφερναν την μπάλα με ταχύτητα αλλά το συγκρότημα του Σεργίδη έπαιζε πολύ καλή άμυνα.

Στο 12’ ο Καρώ με κεφαλιά απείλησε τον Μολ, ενώ το μακρινό σουτ του Κρέσπο στο 16’ ήταν εντελώς άστοχο.

Μετά το πρώτο 20λεπτο ο ΑΠΟΕΛ άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός και κυρίως από στατικές φάσεις σπαταλούσε ευκαιρίες για το 1-0. Στο 24’ ο Δώνης μετά από εκτέλεση κόρνερ δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντάλσιο μετά την εκτέλεση φάουλ του Σαρφό έπιασε την κεφαλιά όμως είδε τον Μολ να του λέει εντυπωσιακά «όχι».

Και αφού το γκολ άρχισε να «μυρίζει» ήρθε, όταν στο 28’ ο Έσελινγκ έκανε το λάθος, ο Κβιλιτάια μοίρασε στα άκρα και το παράλληλο γύρισμα είχε τελικό αποδέκτη τον Ντάλσιο ο οποίος «κεραυνοβόλησε» τον Ελβετό κήπερ του Ολυμπιακού για το 1-0.

Σίγουρα οι γαλαζοκίτρινοι έδιωχναν ένα μεγάλο άγχος από τα πόδια τους, ωστόσο ο αγώνας είχε μπόλικο δρόμο ακόμη μπροστά του.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το τέρμα που δέχθηκαν προσπάθησαν να έχουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους, εν μέρη τα κατάφεραν ωστόσο παρέμεναν ακίνδυνοι στο επιθετικό τρίτο.

Ο ΑΠΟΕΛ ήλεγχε πλήρως την αναμέτρηση, έκανε τη διαχείριση που έπρεπε μετά το 1-0 του Ντάλσιο και φρόντισε να έχει ο Μπέλετς ένα σχετικά ήσυχο βράδυ μέχρι εκείνη την ώρα.

Το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε τους γαλαζοκίτρινους μπροστά στο σκορ, έχοντας 67% κατοχή και 7 τελικές (3 στον στόχο).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έκανε μια αλλαγή, μιας και ο Σεργίδης έριξε στο γήπεδο τον Χέντρικς και άφησε στα αποδυτήρια τον Χριστοδούλου.

Στο 2ο 45λεπτο γινόταν με το «καλημέρα» αντιληπτό πως θα βλέπαμε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι, ωστόσο καλές φάσεις δεν έμελλε να παρουσιαστούν μπροστά στις δύο εστίες. Ένα σουτ του Μπάρντι έφυγε έξω στο 48’.

Ο Ολυμπιακός αναπόφευκτα θέλησε να γίνει πιο διεκδικητικός, ο ΑΠΟΕΛ φρόντισε να ελέγχει τον αγώνα όμως όσο παρέμενε το 1-0 όλα ήταν ρευστά στο ΓΣΠ.

Παρά τη διάθεση για να βρουν γκολ αμφότεροι οι δύο αντίπαλοι, το θέαμα ήταν φτωχό και οι ημιτελείς προσπάθειες πολλές. Μιλόγεβιτς και Σεργίδης επιχείρησαν από τον πάγκο να τροποποιήσουν την κατάσταση, σαφώς και ο Σέρβος είχε ένα μπελά λιγότερο και αυτός ήταν το διαμορφωμένο σκορ από το 28ο λεπτό.

Στο 60’ ο Πεχλιβάνης μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ωστόσο τον πρόλαβαν οι αμυντικοί, ενώ λίγο αργότερα μια ατομική προσπάθεια του Δώνη δεν είχε αποτέλεσμα. Τα λεπτά κυλούσαν, με την αναμέτρηση να γινόταν όλο και πιο ανοιχτή.

Στο 74’ ένα μακρινό σουτ του Νάνι έφυγε έξω, ενώ στο 78’ ένα στημένο που κέρδισαν οι γηπεδούχοι πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τα τελευταία λεπτά μας κράτησαν σε αγωνία ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες του Ολυμπιακού το σκορ δεν άλλαξε και ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 των μαυροπρασίνων.

Οι γαλαζοκίτρινοι χάρης στο γκολ του Ντάλσιο στο 28ο λεπτό μπήκαν με το δεξί στο 2023, φτάνοντας στους 40 βαθμούς και περιμένουν να μάθουν τι θα γίνει αύριο στο ντέρμπι ΑΕΚ-Πάφος (αμφότερες έχουν 37 βαθμούς). Όσον αφορά τα τελικά στατιστικά, 8-3 οι τελικές, 3-0 στον στόχο με την κατοχή να κλείνει στο 60%-40%. Τα κόρνερ σταμάτησαν στο 8-4.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 9 βαθμούς και την 13η θέση και θα δει την έκβαση του αυριανού αγώνα ανάμεσα σε Ακρίτα και Ανόρθωση για να ξέρει που θα βρίσκεται με το φινάλε της 17ης στροφής.

Ο ΑΠΟΕΛ την επόμενη αγωνιστική (18η) παίζει με την ΑΕΛ εκτός έδρας, ενώ οι μαυροπράσινοι θα υποδεχθούν την Καρμιώτισσα.