Ντέρμπι με τα όλα του και Buzzer beater από Χαμάς!

Πάφος και Απόλλων έμειναν στο 2-2 για την 18η αγωνιστική. Φοβερό φινάλε, με τους κυανόλευκους της Λεμεσού να ισοφαρίζουν στο 90+5' με τον Χαμάς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν γκολ, καθώς η Πάφος άνοιξε το σκορ με τον Ζάιρο στο 3ο λεπτό. Ο Αμπντουραχίμι πέρασε την κάθετη στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Χέστατ άφησε την μπάλα και ο Βραζιλιάνος με εύστοχο πλασέ σημείωσε το 13ο φετινό του τέρμα.

Ο Απόλλωνας μετά από αυτό προσπάθησε να αντιδράσει, βγήκε μπροστά αλλά ευκαιρίες δεν έβρισκε. Το ίδιο και οι γηπεδούχοι, που έδωσαν χώρο για να κτυπήσουν στην κόντρα.

Στο 16’ ο Ζάιρο απώλεσε διπλή ευκαιρία, ενώ στο 31’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 1-1 με τον Βα αλλά ο Άντος του είπε «όχι» σε κοντινή κεφαλιά. Σαν μια πιο γενική εικόνα, ο Απόλλωνας είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι καλές στιγμές δεν ήταν πολλές μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 44’ ο Μπάιριτς σημάδεψε το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς και έτσι αφού στάθηκε άτυχος το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Σε ένα πρώτο 45λεπτο όπου η κατοχή έκλεισε στο 41%-59%, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από 5 τελικές, 2-1 στον στόχο και 2-3 τα κόρνερ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους αλλαγές δεν είχαμε, όμως και πάλι είχαμε γρήγορο γκολ. Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι στο 46’ μετά από ανατροπή του Βα από τον Ζουνίνιο και ο Σαχάρ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού πήραν ψυχολογία μετά από αυτή την εξέλιξη, κράτησαν την μπάλα και την κυκλοφορούσαν έξω από την περιοχή της Πάφου. Όλα αυτά χωρίς να έχουν σωστή δημιουργία, οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν και αυτοί να βρουν το γκολ και βλέπαμε ένα γεμάτο 45λεπτο.

Ο Απόλλωνας στο 56’ σκόραρε με τον Χέντι, ωστόσο στην φάση μπήκε και ο Βα ο οποίος μετά από παρέμβαση του VAR υποδείχθηκε οφσάιντ. Έτσι το 1-1 παρέμεινε.

Στο 62’ ο Αμπντουραχίμι απείλησε τον Γιοβάνοβιτς, ενώ στο 64’ ο Απόλλωνας έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Κολ.

Και φτάσαμε στο 68’ για να πιάσει μια «ζωγραφιά» ο Ναμ και με φοβερό πλασέ να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους γαλάζιους. Τρομερό γκολ πραγματικά.

Μέχρι το τέλος οι παίκτες του Μακρίδη πίεσαν για την ισοφάριση και έμελλε να την βρουν στο τελευταίο λεπτό. Ο Χαμάς έκανε την σέντρα σουτ στο 90+5’, μπήκαν στην πορεία της μπάλας οι Ντιγκινί και Νταμπό με το τέρμα να μετρά κανονικά και να γίνεται έτσι το 2-2. Στους πανηγυρισμούς αποβλήθηκε ο Πεϊμπέρνς.

Έτσι το τελικό σφύριγμα του Θεουλή βρήκε ισόπαλες την Πάφο και τον Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 38 βαθμούς και τους περσινούς πρωταθλητές στους 29. Η Πάφος την επόμενη αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με την ΕΝΠ, ενώ οι κυανόλευκοι φιλοξενούν την Ανόρθωση ενώ πρώτα παίζουν και στο κύπελλο με την ΑΕΛ.

Συγκλονιστικό φινάλε, ντέρμπι αντάξιο των προσδοκιών και πλέον Μπεργκ και Μακρίδης βλέπουν την συνέχεια.

Όσον αφορά τα τελικά στατιστικά, η κατοχή έκλεισε στο 37%-63%, τελικές στο 9-10 και στον στόχο ήταν 6-4. Όσον αφορά τα κόρνερ είχαμε 3 με 6.

Πάφος FC (Χ. Μπεργκ) Άντος, Κβίντα, Μπαϊριτς, Ικόκο, Ζουνίνιο, Κανέ, Ναμέ (Πελάζιο 78'), Ντράγκομιρ, Ζάιρο (Βαλακάρι 90'), Χέσταντ, Αμπντουραχίμι (Μπετανκόρ 71')

Απόλλων (Κ. Μακρίδης) Α.Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα (Ίλιεφ 84'), Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ, Ουάρντα (Ντιγκινί 78'), Κολ (Αλεσάμι 65'), Χέντι (Νταμπό 84')