Κολλημένος με την ισοπαλία ο Άρης, παλληκάρι ο Ακρίτας!

Άρης και Ακρίτας έμειναν στο ισόπαλο 0-0 για την 18η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπρόρσον στο 53'. 5ο σερί «Χ» για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», παλληκάρι ο Ακρίτας με τον Ακράποβιτς στον πάγκο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, αιφνιδίασαν τον Άρη και από τα άκρα επιχειρούσαν να βρουν το γκολ. Στο 10’ ο Ελ Τζεμιλί έπιασε ένα φοβερό σουτ, όμως εξίσου φοβερή ήταν η απόκρουση του Άλβες που έστειλε την μπάλα σε κόρνερ και κράτησε το 0-0.

Ο Άρης μετά το πρώτο 25λεπτο ισορρόπησε, προσπάθησε να έχει την κατοχή και από τον κεντρικό διάδρομο με εκφραστή τον Κακόριν έβρισκε προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Να σημειώσουμε πως σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Μεντιούπ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και ο Σπιλέφσκι έβαλε στην θέση του τον Γιαγκό, μη αλλάζοντας όμως την τριάδα στην άμυνα.

Στο 27ο λεπτό ο Γαβριήλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε τον Άλβες, ενώ ο Κακόριν στο 30’ σπατάλησε μια κλασική ευκαιρία αφού είδε τον Περντρέου από κοντά να του λέει όχι και να κρατά το 0-0.

Γενικότερα ο Ακρίτας αμυνόταν αποτελεσματικά, η ‘’Ελαφρά Ταξιαρχία’’ έδειχνε να μην μπορεί να δώσει στον αγώνα τον ρυθμό που θέλει και το πλάνο του Ακράποβιτς λειτουργούσε άψογα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να απορροφήσουν το καλό 10λεπτο του Άρη, το οποίο ήταν από το 25’ μέχρι το 35’. Στο 41’ ο Πική δοκίμασε το σουτ, ωστόσο αστόχησε.

Στο 44’ ο Μαγιαμπέλα έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο δεξί άκρο της επίθεσης, καθώς η σέντρα του ήταν επικίνδυνη αλλά πρόλαβε να την απομακρύνει σε κόρνερ ο Σέχιτς προ του Μπέγκστον. Στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Μπρόρσον πέρασε πάνω από την εστία του Ακρίτα.

Αυτή έμελλε να ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχαμε από 3 τελικές για τις δύο ομάδες με τις 2 να είναι στον στόχο. 6-3 τα κόρνερ, 59%-41% η κατοχή.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου είχαμε αλλαγή στην αλλαγή για τον Άρη, μιας και ο Γιαγκό έδωσε την θέση του στον Μπαμπίκα. Αυτό έφερε και αλλαγή στον σχηματισμό. Ο Ακρίτας συνέχισε με τους ίδιους 11 που άρχισε την αναμέτρηση.

Στο 48’ ο Μαγιαμπέλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα έξω, ενώ στο 49’ ο Μπρόρσον έκανε φάουλ στον Γαβριήλ και μετά από παρέμβαση του VAR αποβλήθηκε ως τελευταίος παίκτης. Από το 53’ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Στο 59’ ο Ακρίτας έχασε μια μεγάλη φάση, καθώς η κεφαλιά του Γαβριήλ σταμάτησε στον Άλβες. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο άσος των φιλοξενούμενων ωστόσο η σημαία του πρώτου βοηθού δεν σηκώθηκε.

Στο 63’ ο Μουσούντα μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο ο άσος του Άρη. Στο 65’ το σουτ του Μαγιαμπέλα είχε παρόμοια κατάληξη.

Στο 67’ ο Μαγιαμπέλα έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά κανείς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Ο Άρης μετά το 60’ ανέβηκε και προσπάθησε να μην αφήσει να φανεί ότι παίζει με 10 παίκτες έναντι 11 του Ακρίτα.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, είχε καλό ρυθμό αλλά του έλειπε το τέρμα. Το οποίο τέρμα μπορούσε να έρθει ανά πάσα στιγμή και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η πρώτη κίνηση του Ακράποβιτς από τον πάγκο ήρθε στο 70’, φρεσκάροντας τα δύο άκρα της επίθεσής του.

Στο 74’ το συγκρότημα του Σπιλέφσκι έχασε μια διπλή ευκαιρία, καθώς οι Μπαμπίκα και Μπέγκστον είδαν τον Περντρέου με εκπληκτικό τρόπο να κρατά το 0-0. Η κλεψύδρα του χρόνου άδειαζε στο νέο γήπεδο Λεμεσού και έβλεπες τόσο τον Άρη όσο και τον Ακρίτα να παίζουν για το τρίποντο.

Στο 76’ ο Κλεμέντε έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ντελμίρο και έφυγε σε κόρνερ. Οι δύο προπονητές προς το τέλος ανακάτεψαν την τράπουλα με αλλαγές και επιχειρούσαν να συμβάλουν στο να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Στο 87ο λεπτό είχαμε μια καθοριστική άμυνα του Μουσούντα πάνω στον Πική, ενώ ο κύπριος φορ έφευγε μόνος απέναντι στον Άλβες.

Στο 89’ και στο 90’ είχαμε από μια μεγάλη φάση για κάθε ομάδα. Πρώτα οι φιλοξενούμενοι με τον Λόπες και ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι με τον Γιαμπλόνσκι, άγγιξαν το γκολ ωστόσο αμφότεροι αστόχησαν.

Παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση τίποτα δεν άλλαξε, οι τελευταίες στιγμές ήταν δραματικές και έτσι το τριπλό σφύριγμα του Φελλά βρήκε Άρη και Ακρίτα ισόπαλους χωρίς γκολ. Σε ένα ματς που τα είχε όλα εκτός από την ουσία.

Ο Λεμεσιανός σύλλογος έφτασε τις 5 σερί ισοπαλίες και τους 34 βαθμούς (επόμενη αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με την ΑΕΚ), ενώ ο Ακρίτας ανέβηκε στους 11 (παίζει την επόμενη στροφή με τον Ολυμπιακό εντός).

Όσον αφορά τα τελικά στατιστικά είχαμε 10-5 τελικές, 5-3 στον στόχο. 10-5 ήταν τα κόρνερ και η κατοχή έκλεισε στο 56%-44%.

Άρης: Βανά, Μεντιούμπ (Γιαγκό 23'/Μπαμπίκα 46'), Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα (82' Στεπίνσκι), Στρούσκι (82' Ζόκε), Μουσούντα, Μπρόρσον, Γιαμπλόνσκι, Κακόριν (Ντελμίρο 62')

Ακρίτας: Περντρέου, Φοφανά, Ντραμέ, Κονέ, Γκονζάλες, Ελ Τζεμιλί (Ζουνίνιο 70'), Κλεμέντε, Γαβριήλ (Βάσκο 70'), Φουριέλ, Σέχιτς, Πικής