Πέρασε από την Περιστερώνα και ονειρεύεται… εξάδα!

Η Νέα Σαλαμίνα απέδρασε με ένα πολύτιμο διπλό από το «Κατωκοπιά-Επιστροφή», όπου επικράτησε της Δόξας με 1-0, στην εξ αναβολής αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής. Οι σημερινοί τρεις βαθμοί επιτρέπουν στην ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη να κάνει όνειρα ακομα και για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Σε ένα πολύ μέτριο ημίχρονο από πλευράς θεάματος και ρυθμού, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, ενώ έλειψαν και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να καταγράφουν από μόλις δύο τελικές.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τη Δόξα στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Αντενόν να καταλήγει στον Μελίσσα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Νέας Σαλαμίνας να προσπαθήσει να απειλήσει, με την κεφαλιά του Ντορεγκαράι να μην ανησυχεί τον Σισκόφσκι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την κατοχή με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να κλείνουν καλά τους χώρους, ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά η ομάδα της Αμμοχώστου εξισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως κάποια από τις δύο πλευρές να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά, με τις κεφαλιές των Ντορεγκαράι και Καραμανώλη για φιλοξενούμενους και γηπεδούχους αντίστοιχα, να περνάνε εκτός στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Σεργίου στο 48’, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Σισκόφσκι και με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά το γκολ που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να αντιδράσουν ψάχνοντας έντονα το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη στάθηκαν αρκετά καλά, προστατεύοντας το προβάδισμά τους, ενώ παράλληλα προσπάθησαν να «χτυπήσουν» με γρήγορες αντεπιθέσεις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει πρώτα με ένα άστοχο σουτ του Τιτζανί στο 83’ και έπειτα με ένα πλασέ στην κίνηση από τον Ασάντε στο 84’. Στο 90’ στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων, ο Μελίσσας με μια εντυπωσιακή απόκρουση είπε «όχι» στον Τιτζανί διώχνοντας το σουτ του σε κόρνερ. Στη συνέχεια καθοριστική άμυνα έβγαλε και ο Τάτκοβιτς στο 90+3’ στο σουτ του Μπένι.