Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 2-1: Ο... πρώην την πλήγωσε ξανά!

Μεγάλη νίκη δεύτερη στο πρωτάθλημα επί της Ομόνοιας πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα. Όπως και στο ΓΣΠ έτσι και σήμερα στην έδρα της κέρδισε του πράσινους με 2-1 κάνοντας άλλο ένα βήμα για την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Ο Τιάγκο στο 85ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1 με απευθείας εκτέλεση φαουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το προβάδισμα και τη νίκη επί της Ομόνοιας.

Στους 31 βαθμούς πλέον η Νέα Σαλαμίνα στους 34 η Ομόνοια.

Με το καλημέρα
Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια απείλησε πρώτη φορά την εστία του Μελισσά. Ο Ψάλτης από δεξιά έκανε την σέντρα και ο Μπρούνο με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας.

Απάντησαν οι γηπεδούχοι
Στο 10ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Ο Σεργίου, έδωσε στον Μποτεάκ και αυτός στον Ντορεγκαράι, ο οποίος έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από την εστία του του Ουζόχο, προειδοποιώντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.

Και πάλι με Μπρούνο
Στο 35ο λεπτό ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή για την Ομόνοια. Η απευθείας εκτέλεση φαουλ του Μπρούνο ανάγκασε τον Μελισσά να εξαιρετική επέμβαση στέλνοντας την μπάλα σε πλάγιο.

Ντορεγκαράι και 1-0
Στο 41ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα στην 2η της τελική προσπάθεια πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Σεργίου, έδωσε στον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή του Ουζόχο, αυτός γύρισε την μπάλα στον Ντορεγκαράι ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα του Ουζοχο για το 1-0.

Λιγοστές οι φάσεις στο β’ μέρος. Οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν βρουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίας και προσπαθούσαν με μακρινά σουτ να νικήσουν τους δυο τερματοφύλακες. Στο 51ο λεπτό ένα δυνατό σουτ του Μπάρκερ κατέληξε στα χέρια του Μελισσά.

Ισοφάρισε με Κακουλή
Στο 82ο λεπτό η Ομόνοια κατάφερε και έφερε τον αγώνα στα ίσα με Κακουλή. Ο Μπέζους έδωσε κάθετη μπαλιά στην περιοχή για τον Κύπριο επιθετικό ο οποίος με διαγώνιο σου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Τιάγκο ξανά και 2-1
Ούτε τρια λεπτά δεν χάρηκε το γκολ της ισοφάρισης η Ομόνοια. Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο με τον Τιάγκο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο πρώην «πράσινος» με απευθείας εκτέλεση φαουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (78’Τιάγκο), Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ (69’ Σάντι), Ντορεγκαράι (78’Φλοριάν), Οφόρι, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φελίπε

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης (46’ Μάθιους), Μπρούνο, Λοϊζου (58’ Καρίμ), Μπάρκερ, Κίτσος (71’ Λέστιακς) Μπασιρού (58’ Μπέζους), Λανγκ (58’ Γιούστε), Μιξ, Μίλετιτς, Κακουλλής.