«Όταν παίζεις στον ΑΠΟΕΛ, πρέπει να ξέρουν πως…»

Διαβάστε όλα όσα δήλωσε ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ, Βλάνταν Μιλόγεβιτς, μετά την ήττα της ομάδας του με 2-1 από την ΑΕΚ.

Αναλυτικά:

«Είδαμε ένα καλό ματς. Παρά την ήττα είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση γιατί πάλεψαν από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Σε ένα ντέρμπι δεν θέλεις με τίποτα να δέχεσαι τέτοια γκολ και εμείς το δεχθήκαμε. Πήρε ψυχολογία η ΑΕΚ. Προσπαθήσαμε, παίξαμε, είχαμε προϋποθέσεις. Εκεί που έπρεπε έβαλε και 2ο γκολ η ΑΕΚ. Παλέψαμε, κάναμε αλλαγές και πλέον κοιτάμε μπροστά. Να πω για το τελευταίο λεπτό του Κβιλιτάια και την ευκαιρία που μπορούσε να γίνει το 2-2, αλλά τέλοσπαντων. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Με αυτό το αποτέλεσμα έχουμε πράματα που πρέπει να διορθώσουμε, είμαι ευχαριστημένος από την θέληση των παικτών. Από αύριο κοιτάμε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα.

Στο ποδόσφαιρο όποιος κερδίσει είναι τρεις βαθμοί. Σας έχω πει ξανά πως ότι και να πούμε αυτό είναι. Μιλάω για τη δική μου ομάδα, προσπαθήσαμε να παίξουμε, βγάλαμε ενέργειες. Τα δύο γκολ του αντιπάλου προέρχονται από τα λάθη μας. Όταν παίζεις στον ΑΠΟΕΛ, πρέπει να ξέρουν πως παίζεις για το πρωτάθλημα. Άρα κάθε πλάγιο είναι σημαντικό. Στο 2ο ημίχρονο είχαμε προϋποθέσεις και αντί να τελειώσουμε τις φάσεις δεχθήκαμε γκολ. Υπάρχει δρόμος ακόμη, είμαι αισιόδοξος για την συνέχεια.

Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας είναι pole position. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια, όλοι θα χάσουν μέχρι το τέλος γιατί είναι ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα. Έχουμε και τα μπαράζ, υπάρχει ακόμη δρόμος. Ένα αβαντάζ είναι οι 4 βαθμοί αλλά δεν το κοιτάζουμε έτσι. Βλέπουμε πως θα βελτιωθούμε.

Και ο Μπεν και ο Μακέντα θα βοηθήσουν, έχουν ποιότητα. Αλλά δεν είναι μόνοι τους, πρέπει να τους βοηθήσει η ομάδα. Αλλά είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά που γίνεται και για αυτό είμαι αισιόδοξος.

Ο ΑΠΟΕΛ είναι μεγάλη δύναμη και ο κόσμος του. Όσα εισιτήρια πήραμε τα πουλήσαμε και αυτό είναι καλό. Και όταν δεν παίζουν καλά οι παίκτες όταν παίζουν ο κόσμος είναι δίπλα μας. Είμαστε μια οικογένεια. Στο ποδόσφαιρο υπάρχουν καλές και κακές στιγμές. Εγώ δεν λέω πολλά λόγια. Εγώ αυτό που θα ζητήσω είναι να βρίσκονται κοντά μας. Δική μας δουλειά είναι να δουλεύουμε».