Καρμιώτισσα-ΕΝΠ 1-1: Συμβιβασμός με από μηχανής… VAR!

Στο ντεμπούτο του Αλεξάντερ Κερζάκοφ στον πάγκο της η Καρμιώτισσα απέσπασε 1-1 από την ΕΝΠ στο Τσίρειο, στο εναρκτήριο παιχνίδι για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA 2022/23.

Τη λύση για το σύλλογο των Πάνω Πολεμιδιών έδωσε ο VAR καλώντας στο 88’ τον διαιτητή σε on field review για πέναλτι σε χέρι του Τζαβέ που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως δεν απέφυγαν την ισοφάριση και την πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία τους στη σεζόν.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 27 βαθμούς, ενώ οι «βυσσινί» έφτασαν τους 18.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατέστη εμφανές πως το 3-5-2 των φιλοξενούμενων ήταν πολύ πιο λειτουργικό από το 3-4-2-1 των γηπεδούχων, οι οποίοι για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο παρατάχθηκαν με το συγκεκριμένο σχηματισμό.

Η Ένωση ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 στο 11’ (σ.σ. ο Κνόμπλοχ νίκησε τον Μέιρα σε τετ α τετ), κέρδιζε το ένα κόρνερ πίσω απ’ τ’ άλλο και με το έβδομο ευτύχησε να προηγηθεί.

Από την εκτέλεση του Γεβρέμοβιτς ο Σίλβα στο πρώτο δοκάρι έκανε γυριστό πλασέ με το αριστερό, πριν η μπάλα αγγίξει στο έδαφος, και σημάδεψε την ανοιχτή γωνία του Κνόμπλοχ (31’).

Έως την ανάπαυλα η Καρμιώτισσα πιστώθηκε μόλις μια αξιόλογη τελική, το σου του Ελ Αλουσί που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κόστιτς (43’).

Με την είσοδο του Μίτσο η οικοδέσποινα αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος με 4-2-3-1, το οποίο τη βοήθησε να κρατήσει περισσότερο μπάλα, όχι όμως να δημιουργήσει ουσιαστικές απειλές για την εστία του Κόστιτς πριν το τελευταίο δεκάλεπτο (81’ Νεοφύτου, 83’ Γκαθτανιάγα).

Στο 88ο λεπτό ο νεοεισελθών Τζαβέ, ο οποίος είχε απολέσει ευκαιρία για το 0-2 (66’), υπέπεσε σε χέρι εντός περιοχής, το οποίο μέσω VAR και on field review οδήγησε στον καταλογισμό πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ελ Αλουσί δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ξεγελώντας τον Κόστιτς διαμόρφωσε το 1-1 (89’) που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ - ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ 1-1 (17.2)
Γήπεδο:
Τσίρειο
Σκόρερ: 89’ πέν. Βουτσένοβιτς / 31’ Σίλβα
Διαιτητές: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου - Αντρέας Τουμάζου, Γιώργος Χαραλάμπους - Δημήτρης Κουμή
VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή / AVAR: Νίκος Εγγλέζου
Κίτρινες: Γκαθτανιάγα, Γιουσούφ / Γεβρέμοβιτς, Βουτσένοβιτς
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (3-4-2-1): Κνόμπλοχ - Μαλόνε, Αγγελή (46’ Μίτσο), Νεοφύτου - Τάντι, Γκαθτανιάγα, Ελ Αλουσί, Τσελούστκα (72’ Καλτσάς) - Ντουμπιά (72’ Χράφενμπερχ), Λουκίλι - Ντούρις (63’ Γιουσούφ).
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (3-5-2): Κόστιτς - Σίλβα, Ντρέκσα, Πολυκάρπου - Ντιαβαρά (82’ Φερνάντεθ), Βούκσεβιτς, Μέιρα (74’ Έμαν), Λουσέρο (82’ Κατσιάρης), Γεβρέμοβιτς - Βουτσένοβιτς, Ρουσιάς (63’ Τζαβέ).