Επίσημη θέση: «Βαρετές καταγγελίες και το ξέρω, ο Τορναρίτης έχει στοιχεία»!

Στον ΣΠΟΡ FM 95.0 μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου του Ολυμπιακού, Πάρης Φωκαΐδης για τις αναρτήσεις του Χριστόφορου Τορναρίτη, την «επίθεση» σε Μάζιτς και όχι μόνο.

Αναλυτικά όσα είπε για το συγκεκριμένο θέμα:

«Αν πέσατε από τα σύννεφα γι' αυτά που διαβάσατε... Δίνουμε συνεχώς καταγγελίες για την επιτροπή. Δεν ισχύει το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν έδωσε στοιχεία στην Επιτροπή, απλά δεν βγήκαν στη δημοσιότητα. Η έρευνα συνεχίζεται με στοιχεία που ο Ολυμπιακός κατέθεσε. Αν ήταν στα χέρια μας να λάβουμε κάποιες αποφάσεις... Είναι λεπτό το θέμα. Τι να πούμε; Αρχικά δεν υπάρχει Χριστόφορος και Ολυμπιακός, αυτά που γράφει εκφράζουν και την επίσημη ομάδα. Είναι βαρετές οι καταγγελίες και το αντιλαμβάνομαι, στο σωστό χρόνο θα δώσει στοιχεία. Υπάρχει διαιτητής που έκανε πράγματα που γελούσε όλη η Κύπρος, ακόμα και φέτος στα τελευταία παιχνίδια μας έχουμε τον ίδιο ΒΑΡίστα και τοποθετηθήκαμε γραπτώς ότι δεν τον θέλαμε. Οποιαδήποτε αναφορά του Ολυμπιακού δεν στρέφεται απέναντι σε Ομόνοια και Ανόρθωση, σεβόμαστε τους αντιπάλους μας. Ναι έχουμε και εμείς την αστοχία μας, όμως όταν το ματς κρίνεται σε μία διαιτητική απόφαση έχουμε τους λόγους μας να φωνάζουμε».

Για την επίθεση Τορναρίτη στο βαν του VAR στον αγώνα με την Ανόρθωση: «Γράφτηκε στο φύλλο αγώνος, όπως και για τον κ. Σάντη. Το θέμα όμως είναι διαφορετικό από αυτό που συζητάμε. Είδαμε πολλά τα τελευταία χρόνια. Το μόνο που μπορούμε να πούμε ότι την περίοδο 20-21 που είχαμε ξένους ρεφ στο τέλος μπήκαμε εξάδα».

«Είμαστε σε επικοινωνία με την Επιτροπή Δεοντολογίας και δίνουμε επίσημα και ανεπίσημα στοιχεία. Προφανώς και έχει στοιχεία ο κ.Τορναρίτης. Είναι λυπηρό να συζητάμε συνεχώς για τη διαιτησία».