Ανεπιθύμητη μοιρασιά και τώρα κύπελλο!

Ανόρθωση και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 για την 25η αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ ο Κατσανίκλιτς στο 58’, ισοφάρισε ο Χριστοφή στο 88’. Πλέον αμφότερες οι ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στους επαναληπτικούς κυπέλλου. Η Κυρία και μαθηματικά θα βρίσκεται στο 2ο γκρουπ, οι γαλαζοκίτρινοι αναμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ανήκαν στην ΑΕΛ που μπήκε πιο δυνατά, απείλησε με δύο κεφαλιές του Μπιλοβάρ και ανανέωνε επιθέσεις με επιλογή κυρίως τα άκρα. Η Ανόρθωση μετά το 10’ ανέβασε στροφές, ισορρόπησε και στο 19ο λεπτό έχασε τη δική της καλή στιγμή με δράστη τον Κορτές.

Ο κόσμος στις κερκίδες με τα συνθήματα σου έδινε την αίσθηση πως παρακολουθείς ένα ντέρμπι από τα παλιά με το ύψιστο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Με τα λεπτά να κυλούν η εδαφική υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη, οι δύο ομάδες δεν έδειχναν να φοβούνται να δημιουργήσουν ωστόσο κάτι τους έλειπε στη τελική πάσα. Για αυτό και παρέμενε το 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ενδεικτικό του καλού ρυθμού οι δύο φάσεις σε ένα λεπτό. Στο 30’ ο Χάσα πραγματοποίησε το γύρισμα, ο Ρομό ωστόσο δεν βρήκε την μπάλα, ενώ στο 31’ ο Ιωάννου με κεφαλιά αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Μετά από αυτό το σημείο η Ανόρθωση πατούσε καλύτερα και έδειχνε να γίνεται πιο απειλητική στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, αφού η κεφαλιά του Μραζ στο 35’ σταμάτησε στην οριζόντια δοκό και στην επαναφορά ο Παρούτης αστόχησε. Η Κυρία αύξησε την πίεση και στο 37’ ο Σαμπό με σουτ ανάγκασε τον Ολιβέιρα σε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα αλλά η παράλληλη σέντρα του Παντελή δεν βρήκε έτοιμο τον Τσέρνιχ.

Στο 39’ απείλησε εκ νέου η ομάδα του Μιχαήλοβιτς, αφού ο Ιωάννου με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα έξω. Δύο λεπτά αργότερα έγινε η εκτέλεση κόρνερ, ο Μπιλοβάρ βρήκε την μπάλα και σημάδεψε άθελά του το δοκάρι της ομάδας του. Αυτό ήταν το 2ο στο παιχνίδι για την Ανόρθωση.

Στο 45+1’ υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για πέναλτι πάνω στον Ρομό από τον Χαρογιάν, ωστόσο ρεφ και varίστας συμφώνησαν πως δεν υπήρξε κάτι μεμπτό στην φάση.

Το σφύριγμα για τη λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, σε ένα ημίχρονο όπου η Ανόρθωση έχασε τις πιο μεγάλες ευκαιρίες. Όσον αφορά τα στατιστικά, αυτά ακολουθούν πιο κάτω.

8-2 οι τελικές, από μια στον στόχο. 4-6 τα κόρνερ και 55%-45% η κατοχή της μπάλας.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Γιανέφσκι άφησε στα αποδυτήρια τον Μπιλοβάρ και έβαλε στη θέση του τον Ντέγουεστ.

Οι γηπεδούχοι στο 49’ και στο 53’ απώλεσαν δύο καλές στιγμές με Σαμπό και Μραζ αντίστοιχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ηρεμήσουν τον ρυθμό, να τον φέρουν στα μέτρα τους και να ελέγξουν την κατοχή.

Το 2ο μέρος είχε πιο αργό ρυθμό, οι φάσεις λιγοστές και η ατομική ποιότητα κάποιου παίκτη ήταν ένα στοιχείο που μπορούσε να κάνει τη διαφορά. Και αυτό είδαμε στο 58’, όπου ο Κατσανίκλιτς με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Κεραυνό για το 0-1.

Άμεση ήταν η αντίδραση του Μιχαήλοβιτς, ο οποίος με το που σημειώθηκε το τέρμα της ΑΕΛ έκανε τριπλή αλλαγή. Επανεμφάνιση Αρτυματά μετά τις 17/12 και τον τραυματισμό του, με τον αρχηγό της Κυρίας να πατά ξανά αγωνιστικό χώρο σε επίσημο ματς.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 70’, όταν ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά και ο Ολιβέιρα έδιωξε εντυπωσιακά κρατώντας το 0-1.

Όσο περνούσε ο χρόνος έμπαινε στην εξίσωση ο παράγοντας κούραση, οι αλλαγές των προπονητών ενώ πάντα στο κάδρο ήταν και οι επαναληπτικοί κυπέλλου. Άλλωστε μονόδρομος για Ανόρθωση και ΑΕΛ είναι η πρόκριση στους «4» του θεσμού.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά καθώς το σκορ ήταν ρευστό, η Ανόρθωση είχε εντείνει την πίεσή της για να ισοφαρίσει αλλά δεν μπορούσε να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική.

Η Ανόρθωση έμελλε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα όταν στο 88’ ο Αντωνιάδης έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χριστοφή και άλλαξε πορεία για να γίνει το 1-1. Έτσι ξεγέλασε τον Ολιβέιρα και πλέον οι δύο ομάδες ήταν στην ίδια βάση.

Οι καθυστερήσεις ήταν έξι λεπτά και ο Μραζ στο 90+1’ σπατάλησε μια σπουδαία φάση για τους γηπεδούχους, αφού εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και η Ανόρθωση θα παίζει και μαθηματικά στο 2ο γκρουπ. Η ΑΕΛ αναμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής. Αμφότερες οι ομάδες σκέφτονται πλέον μόνο τους επαναληπτικούς κυπέλλου που έρχονται από εβδομάδας.

Την τελευταία αγωνιστική η Ανόρθωση παίζει εκτός έδρας με τον Άρη, η ΑΕΛ θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα. Όσον αφορά τα τελικά στατιστικά, μπορείτε να τα δείτε πιο κάτω.

54%-46% η κατοχή της μπάλας. 13-3 οι τελικές, 4-2 στον στόχο. Από 7 κόρνερ είχαν οι δύο ομάδες.

Ανόρθωση: Κεραυνός, Κορέια (77' Αντωνιάδης), Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Αμπαρτζουμιάν, Ιωάννου, Σαμπό (60΄Αρτυματάς) Παρούτης (60΄Χριστοφή) Γκερέρο (60΄Ουαρίς) Κορτές, Μραζ

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Χάσα (77΄Κοντινέλα) Νταβόρ, Παπαφώτης (90+4' Συλβέστρος), Παντελή, Κατσανίκλιτς (77΄Μιλιτσεάνου) Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ (46΄Ντέγουεστ) Τζάλμα, Ρομό