Νέα Σαλαμίνα-Ολυμπιακός 2-2: Δεν το χάρηκε κανείς…

Στην ισοπαλία 2-2 έμειναν Νέα Σαλαμίνα και Ολυμπιακός για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με τον Ολυμπιακό να πατά λίγο καλύτερα άρχισε ο αγώνας στο Αμμόχωστος Επιστροφή. Ωστόσο η μεγάλη φάση μπροστά από τις δυο εστίες άργησε αρκετά μέχρι να έρθει. Στο πρώτο 25λεπτό δυο μακρινά σου των Κά και Γιακουμάκλη δεν βρήκαν στόχο.

Σκόραρε στην πρώτη της
Στο 27ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη ευκαιρία στον αγώνα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Τσίκο κράτησε την μπάλα από τον χώρο του κέντρου πάτησε περιοχή έδωσε στον Ντορεγκαράι, ο οποίος γύρισε στην μικρή περιοχή και με πλασέ πέτυχε το 1-0 για την Νέα Σαλαμίνα.

Κά και 1-1 πέντε λεπτά αργότερα
Για λίγο κράτησαν οι πανηγυρισμοί στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ολυμπιακός στην πρώτη του καλή ευκαιρία στον αγώνα ισοφάρισε με τον Κά. Με διπλή προσπάθεια ο Κα επωφελήθηκε και στις κόντρες η μπάλα κάθισε στο πόδι του έκανε το σουτ από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μελίσσα για το 1-1.

Εντυπωσιακός ο Μόλ
Στο 39ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ωστόσο την κεφαλιά του Ντορεγκαράι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μολ και το 1-1 συνόδευσε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Πάνω στην γραμμή ο Μελίσσας
Στο 50ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για πάρει προβάδισμα στο σκορ. Την κεφαλιά του Μουκτάρη μετά από εκτέλεση φάουλ έδιωξε πάνω στην γραμμή με εντυπωσιακό τρόπο ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας.

Δεύτερη προσπάθεια και 1-2
Ότι δεν κατάφερε να πετύχει στο 50ο λεπτό ο Μουκτάρης το πέτυχε το 63ο λεπτό. Ο Ψύχας εκτέλεσε του φαουλ και ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού με προβολή νίκησε τον Μελίσσα για το 1-2.

Τραγικό λάθος και 2-2
Στο 84ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε σε 2-2. Τραγικό λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού από κακό γύρισμα του Καλίλι προς τα πίσω. Ο Ντορεγκαράι, πίεσε τον Μολ αυτός έδιωξε την μπάλα πάνω στον Μιγκελίτο ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ (69’ Μαρκάσα), Σαλιχ, Ντορεγκαράι, Καρλίτος (69’ Κλίμοβιτς), Οφόρι, Ντιακιτέ (46’ Μιγκελίτο)

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Κα (74’ Ενόχ), Έσελινγκ, Ψύχας (82’ Μπάρντι), Γιακουμάκης, Κυριάκου, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους (64’ Κορομά), Αλσεούς

Κίτρινες:  / Χαραλάμπους, Κά, Ανσεούλ, Κυριάκου