Καρμιώτισσα - ΕΝΠ 2-1: Έγιναν όλα στο «Τσίρειο», «έσπασε το ρόδι» ο Κερζάκοφ!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Καρμιώτισσας στη β’ φάση του πρωταθλήματος CYTA 2022/23.

Με τέρματα των Μαλόνε και Ελ Αλουσί ο σύλλογος των Πάνω Πολεμιδιών επιβλήθηκε 2-1 της ΕΝΠ στο «Τσίρειο».

Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη νίκη υπό τον Αλεκσάντρ Κερζάκοφ, η πρώτη μετά το εκτός έδρας 4-3 επί του Απόλλωνα (9.2) και η πρώτη ως γηπεδούχος μετά το 2-1 επί της Δόξας (26.11) στη 12η αγωνιστική!

Στον αντίποδα οι «βυσσινί» μέτρησαν δεύτερη συναπτή ήττα εκτός έδρας και έμειναν εννέα βαθμούς πίσω από την Καρμιώτισσα.

Το πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης στο «Τσίρειο» προσφερόταν για όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα αϋπνίας και ουδέν προϊδέαζε για τις καταιγιστικές εξελίξεις που έπονταν.

Στο 26’ από γύρισμα του Ρουσιά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μαλόνε, ο Αργυρού έδειξε κόρνερ, ωστόσο -κατόπιν κλήσης στο on field review από τον VAR Κώστα- καταλόγισε πέναλτι.

Ο Μέιρα ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σπόλιαριτς απέκρουσε τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σουτ του Πορτογάλου (30’)!

Απίστευτο: Δεύτερο χαμένο πέναλτι κόντρα στην Καρμιώτισσα!

Στο 32’ το φαλτσαριστό αριστερό σουτ του Γκαθτανιάγα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παναγιώτου, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αργυρού έδειξε απ’ ευθείας κόκκινη στον Βούκσεβιτς για φάουλ στον Ντουμπιά.

Σε μια εύκολη φάση, ακόμη και στην κανονική ροή του αγώνα, ήταν μια εμφανώς λανθασμένη απόφαση, την οποία ο διαιτητής διόρθωση κατόπιν νέας κλήσης του στο on field review από τον VAR.

Το VAR άλλαξε το χρώμα της κάρτας!

Στο 37’ ο Σπόλιαριτς απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια την κεφαλιά του Σίλβα από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 45+6’ απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουσί πέρασε ξυστά από το δοκάρι. Ο Αργυρού έδωσε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Μαλόνε με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (45+7’) προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων που αμφισβήτησαν το κόρνερ.

Βίντεο: Το 1-0 της Καρμιώτισσας και οι φωνές της Ένωσης!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε εξ ίσου νωθρά με το πρώτο. Ως… ξυπνητήρι λειτούργησε το δοκάρι του Ελ Αλουσί στο 60’ (σ.σ. έβαλε το χέρι του και ο Παναγιώτου) και στο επόμενο λεπτό ο Μαροκινός, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μαλόνε, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ χρίστηκε σκόρερ!

Βίντεο: «Καθαρίζει» το ματς με δεύτερο γκολ

Στο 68’ ο Παναγιώτου απέτρεψε το 3-0 σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουμπιά και στο 84’ ο Γεβρέμοβιτς έδωσε νέο ενδιαφέρον αξιοποιώντας το πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Μαλόνε.

Βίντεο: Μειώνει η Ένωση από τα 11 βήματα!

Με δύο κίτρινες εντός ενός λεπτού ο Καλτσάς άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 86’, ωστόσο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και την πίεση των φιλοξενούμενων η Καρμιώτισσα κράτησε το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ - ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ 2-1 (10.3)
Γήπεδο:
Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 45+7’ Μαλόνε, 61’ Ελ Αλουσί / 84’ πέν. Γεβρέμοβιτς
Διαιτητές: Ανδρέας Μ. Αργυρού - Ιωάννης Λαζάρου, Χαράλαμπος Γεωργίου - Θωμάς Χατζηβασιλείου
VAR: Ροβέρτος Κώστα / AVAR: Νίκος Εγγλέζου
Κίτρινες: Μαλόνε, Χούμποτσαν, Τζανακάκης, Ντουμπιά, Καλτσάς / Μαυρουδής, Τζαβέ
Αποβολή: Καλτσάς (87’, δεύτερη κίτρινη)
Ιδιαιτερότητα: ο Σπόλιαριτς απέκρουσε το πέναλτι του Μέιρα (30’)
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Σπόλιαριτς - Τζανακάκης, Χούμποτσαν, Μαλόνε, Γκραντινάρου - Μπεν Σαλάμ, Γκαθτανιάγα - Καλτσάς, Ελ Αλουσί (96’ Κουλιμπαλί), Ντουμπιά (85’ Ντούρις) - Χράφενμπερχ (88’ Αγγελή).
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-2-3-1): Παναγιώτου - Σίλβα, Πολυκάρπου, Χριστοφή (62’ Κόρσια), Γεβρέμοβιτς - Βούκσεβιτς (46’ Κατσιάρης), Λουσέρο (62’ Μαυρουδής) - Φερνάντεθ, Ντιαβαρά (67’ Τζαβέ), Μέιρα - Ρουσιάς (79’ Λαμί).