Ανόρθωση - Δόξα 3-1: Ανατροπή από τον πάγκο για την «Κυρία»!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ήταν ανύπαρκτη δημιουργικά και κινδύνεψε με περισσότερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο;

Εκμεταλλευόμενη την επανάληψη του πέναλτι του Τεχέρα και το αριθμητικό μειονέκτημα της αντιπάλου της για σχεδόν 40 λεπτά, η Ανόρθωση έφτασε στην ανατροπή και στο 3-1 επί της Δόξας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η «Κυρία» έφτασε τους 36 βαθμούς, ενώ η Δόξα έμεινε στους 21, μετά την πρεμιέρα τους στη β’ φάση του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 9’ με τον Ανάν, ο οποίος υποδέχτηκε μπαλιά του Ασάντε πίσω από το κέντρο και -εκμεταλλευόμενος τη λανθασμένη έξοδο του Λόρια από την περιοχή του- με πλασέ την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία.

ΒΙΝΤΕΟ: Το γκολ του Ανάν σε κενή εστία για το 0-1!

Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ασαμόα λάθεψε ελάχιστα στο σημάδι του (14’), ενώ στο 22’ από πάσα του Μπένι ο Κοβάτσεβιτς έκανε το πλασέ, αλλά ο Λόρια με τη βοήθεια του δεξιού δοκαριού του απέτρεψε το 0-2.

Ο σύλλογος της Κατωκοπιάς είχε και δεύτερο δοκάρι, σε μακρινό σουτ του Μπένι (40’), ενώ η «Κυρία» πιστώθηκε την πρώτη τελική της στο παιχνίδι στο 45+2’!

Παρά την είσοδο των Χριστοφή και Μραζ η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ουσιωδώς. Αυτό συνέβη στο 56’, όταν ο Αντωνίου κέρδισε πέναλτι και μαζί την αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του Φαουάζ.

Ο Σισκόβσκι απέκρουσε την εκτέλεση του Τεχέρα, ωστόσο ο Αντωνίου κατόπιν παρέμβασης του VAR διέταξε επανάληψη, επειδή είχαν μπει πρόωρα παίκτες στην περιοχή. Ο Ισπανός ανέλαβε ξανά την ευθύνη, σημάδεψε την ίδια γωνία, αλλά ψηλά και ξεγέλασε τον Σισκόβσκι για το 1-1 (60’).

ΒΙΝΤΕΟ: Με τη δεύτερη ο Τεχέρα ισοφαρίζει με πέναλτι!

Στο 73’ ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς πέρασε αλλαγή τον Ουαρίς, ο οποίος δευτερόλεπτα αργότερα -από σέντρα του Γκερέρο- κοντρόλαρε την μπάλα και με σουτ από το ύψος της περιοχής σκόραρε με την πρώτη ενέργειά του στο παιχνίδι (74’)!

ΒΙΝΤΕΟ: Μπήκε, είδε και (με την πρώτη) σκόραρε ο Ουαρίς!

Δέκα λεπτά αργότερα από κεφαλιά του Μραζ και ασταθή απόκρουση του Σισκόβσκι η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι (84’), αλλά στο 87’ ο νεοεισελθών Φερέιρα με όμορφο φαλτσαριστό σουτ (σχεδόν από το ίδιο σημείο που είχε σκοράρει ο Ουαρίς) διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΒΙΝΤΕΟ: Η... ζωγραφιά και η αφιέρωση του Φερέιρα!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΔΟΞΑ        3-1 (11.3)
Γήπεδο:
Αντώνης Παπαδόπουλος
Σκόρερ: 60’ πέν. Τεχέρα, 74’ Ουαρίς, 87’ Φερέιρα / 9’ Ανάν
Διαιτητές: Μάριος Αντωνίου - Πέτρος Πέτρου, Ξένια Ηροδότου - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Δημήτρης Σολωμού / AVAR: Χαράλαμπος Γεωργίου
Κίτρινες: Αντωνίου  / Καραμανώλης
Αποβολή: Φαουάζ (56’, δεύτερη κίτρινη)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (4-2-3-1): Λόρια - Αντωνίου (73’ Ιωάννου), Κορρέα (46’ Μραζ), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης - Αρτυματάς, Τεχέρα - Παρούτης (73΄Ουαρίς), Γκερέρο, Νινγκά (46’ Χριστοφή) – Αντονίν (82’ Φερέιρα).
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόβσκι - Στυλιανού (85’ Μέσκα), Κέρλα, Καραμανώλης, Κοβάτσεβιτς - Μπένι (65’ Τραϊτσέβσκι), Φαουάζ - Ασάντε, Ασαμόα (85’ Ίλιτς), Ανάν (79’ Ερέρα) - Σαντίκ.