Ακρίτας-ΕΝΠ 2-2: Χαμένοι... στην χορταστική ισοπαλία

Ισοπαλία 2-2 ανάμεσα στον Ακρίτα και την ΕΝΠ, σε αγώνα που αφορούσε το Β' γκρουπ και ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος. Ο Ακρίτας πήγε στους 13 βαθμούς ενώ η ομάδα της ΕΝΠ έφτασε τους 22.

Στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική όμως η μπάλα πήγε έξω μετά από πλασέ του Γαβριήλ. Στο 12ο λεπτό απάντησε η ΕΝΠ όμως ο Περντρέου απόκρουσε το πλασέ του Φερνάντεζ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι με τον Γαβριήλ και πάλι, απείλησε όμως το σουτ του από καλή θέση εντός περιοχής, πέρασε έξω.

Η καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Ντιαβαρά δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Περντρέου.

Η μεγαλύτερη φάση, που ήταν και τριπλή, ήταν για τον Ακρίτα στο 22ο λεπτό. Ο Εράσο από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόστιτς. Στην επαναφορά, ο Άμπραχαμ έκανε νέο σουτ το οποίο σταμάτησε και πάλι ο κίπερ της ΕΝΠ. Ακολούθησε άλλο ένα σουτ, αυτή την φορά από τον Αραούχο το οποίο πέρασε έξω.

Σε αυτή την φάση ο Ακρίτας ζήτησε πέναλτι για χέρι στη περιοχή της ΕΝΠ. Ο Φωτίου, αφού ενημερώθηκε από το VAR, πήγε στο OFR, εξέτασε την φάση και αποφάσισε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες πήγαν αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε το γκολ για τον Ακρίτα ο οποίος άνοιξε το σκορ. Ο Σέχιτς βρήκε με παράλληλο γύρισμα τον Εράσο εντός περιοχής, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόστιτς.

Η απάντηση της ΕΝΠ ήρθε στο 63ο λεπτό όταν ο Βουτσένοβιτς με πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Περντρέου ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι στο 72ο λεπτό, βρήκαν άλλο ένα γκολ και γύρισαν τον αγώνα. Ο Βουτσένοβιτς με ωραίο τακουνάκι από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ακρίτα για δεύτερη φορά κάνοντας το 1-2.

Τρία λεπτά κράτησε το προβάδισμα της ΕΝΠ, καθώς ο Ακρίτας απάντησε ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2. Ο Εράσο έγινε κάτοχος της μπάλας σε ευνοϊκή θέση εντός περιοχής και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ φέρνοντας τον αγώνα στα ίσια.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες με το ισόπαλο 2-2 πήραν από ένα βαθμό.

Ακρίτας: Περντρέου, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Καραγιάννης, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Μεντιμόρετς, Αραούχο.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πογκέν, Φοφανά, Αμντουσαλάμοφ, Ντουμπόφ, Ζουνίνιο, Δημοσθένους, Φοριέλ, Κλεμέντε, Σαραβάνια, Πικής, Λόπες.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά (46΄Βουτσένοβιτς) Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντεζ (46΄Γαβριήλ) Κατσιάρης, Πολυκάρπου.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσιά, Χριστοφή, Κων/νου, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Τζαβέ, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς, Μορέιρα, Λαμί.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος