Την κέρδισε και την βάζει σε μπελάδες ακόμη και για την 4η θέση

Πρώτη νίκη στα play-off για την Ομόνοια. Πέμπτη ήττα για την Πάφο στο πρωτάθλημα. Μια ήττα η οποία την βάζει ακόμη και σε μπελάδες για έξοδο στην Ευρώπη. Οι πράσινοι με γκολ των Μπεσεντίν και Γιούστε κέρδισαν με 2-0 την ομάδα του Χένιγκ Μπέργκ με τις δυο ομάδες να ανανεώνουν τα ραντεβού τους για την ερχόμενη Πέμπτη στην Πάφο αυτή την φορά για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας άρχισε το ντέρμπι στο ΓΣΠ. Οι πράσινοι προσπάθησαν από την αρχή να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να μην δώσουν χώρους στους παίκτες του Μπέργκ.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Κούσουλου να περνά ελάχιστα έξω. Στο 20ο λεπτό ήταν η σειρά του Καριμ να απειλήσει τον Ιβουσίτς ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Πάφου.

Στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα ανέλαβε η ομάδα της Πάφου η οποία βγήκε μπροστά χάνοντας την μεγαλύτερης ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 32ο λεπτό. Ο Βαλακάρι έδωσε ωραία κάθετη μπαλιά στον Μπρούνο ο οποίος απέναντι στον Φαμπιάνο έκανε το πλασέ με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Ομόνοιας να του λέει όχι.

Στο 39ο λεπτό η Πάφος σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφ-σαιντ. Ο Βαλακάρι εκτέλεσε το φαουλ η μπάλα πέρασε από όλους και πήγε στα δίκτυα. Ο Παλάσιος όμως κινήθηκε προς τη μπάλα για να σκοράρει (δεν την πρόλαβε) και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

ΔΟΚΑΡΙ με Μπρούνο
Στο 52ο λεπτό η Πάφος άγγιξε το γκολ. Από πολύ κοντά ο Μπρούνο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο και σε δεύτερο χρόνο το πλασέ του πέρασε έξω.

Το πρώτο ήρθε με γκολάρα
Στο 55ο λεπτό ο Μπεσετίν άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια κόντρα στην Πάφο. Λάθος απομάκρυνση του Ιβουσιτς και ο Κούσουλος βρήκε με κεφαλιά τον Μπεσεντίν ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0 πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Ομόνοιας.

Το καθάρισε με Γιούστε
Η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ λίγο πριν το τέλος. Ο Μπεζούς έκανε την σέντρα ο Γιούστε την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Ιβουσιτς για το 2-0.

Ομόνοια (Σ.Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (46’ Μίλετιτς), Γιούστε, Λοΐζου (60 Κακουλής), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (60’ Μπεζούς) Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεσεντίν (73’ Παπουλής), Χαραλάμπους (46’ Μπασιρού)

Δεν αγωνίστηκαν οι: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Κίτσος, Λανγκ, Σράντι

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο (60’ Τάνκοβιτς), Ζάιρο, Δημητρίου (74’ Ικόκο), Χέσταντ (60’ Αμντουραχίμι) Βαλακάρι (74’ Ναμέ), Μπρούνο, Μπάιριτς, Ντράγκομιρ (46’ Κανέ)

Στον πάγκο: Άντος, Μαχροβιτς, Μπετανκόρ, Μιχαήλ, Πελάζιο, Ταβάρες

Κίτρινες: Καρίμ  / Ντράγκομιρ