ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-2: Και στο τέλος… χ-ΑΡΗ-κε άλλος!

Χωρίς νικητή, αλλά με μεγάλο… κερδισμένο ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής της 29 αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA 2022/23.

Στην Αρένα ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ συμβιβάστηκαν στο 2-2, έμειναν δίχως νίκη και στην τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ (0-1-2 οι «κιτρινοπράσινοι», 0-3-0 οι «γαλαζοκίτρινοι») αναδεικνύοντας σε ωφελημένο τον Άρη, ο οποίος πλέον είναι μόνος στη δεύτερη θέση και στο -2 από την κορυφή!

Από τα πρώτα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ, πιέζοντας την ανάπτυξη της ΑΕΚ από την πρώτη πάσα, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και απείλησε για το 0-1 μέσα από στημένες μπάλες: από το κόρνερ του Βιγιαφάνιες ο Πίριτς απέκρουσε την κεφαλιά του Καρώ (4’), στο απ’ ευθείας φάουλ του Αργεντινού η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ (9’).

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι «κιτρινοπράσινοι» προηγήθηκαν στην πρώτη οργανωμένη επίθεσή τους: από σέντρα του Φαράζ ο Γκιούρτσο στο δεύτερο δοκάρι σούταρε με το δεξί ο Μπέλετς δεν απέκρουσε αποτελεσματικά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του (10’).

Η απάντηση των «γαλαζοκιτρίνων» ήλθε με τη σέντρα. Ο Ντάλσιο γύρισε συρτά στο πρώτο δοκάρι, όπου ο Κβιλιτάια με προβολή νίκησε τον Πίριτς και ισοφάρισε (11’). Σε μια αντιστροφή των ρόλων στο 18’ ο Κβιλιτάια έβγαλε τον Ντάλσιο μόνο απέναντι στον Πίριτς, ο οποίος όμως βγήκε νικητής στο τετ α τετ.

Λίγο μετά το ημίωρο οι φιλοξενούμενοι «προειδοποίησαν» εκ νέου με φαλτσαριστό σουτ του Μαρκίνιος (31’) και στο 37’ έφτασαν στην ανατροπή: σε μια όμορφη αντεπίθεση ο Μαρκίνιος έδωσε στον αμαρκάριστο Φεράρι, εκείνος με σέντρα βρήκε τον Κβιλιτάια, ο οποίος με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι διπλασίασε τα τέρματα του ίδιου και της ομάδας του.

Οι Λαρνακείς θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει στο 43’, όμως από τη σέντρα ακριβείας του Γκαρθία ο Φαράζ από τη γωνία της περιοχής δεν βρήκε σωστά την μπάλα και την έστειλε πολύ ψηλά.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ο Λόπες τραυματίστηκε σε μονομαχία με τον Κρέσπο και αντικαταστάθηκε από τον Τριτσκόβσκι (49’) και δύο λεπτά αργότερα ο Γκιούρτσο διάνυσε το μισό γήπεδο, αλλά από πολύ κλειστή γωνία το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπέλετς (51’).

Ακολούθησαν δύο πολύ καλές εκτελέσεις φάουλ (53’ Γκιούρτσο / 64’ Μπεν) και μια απειλητική γυριστή κεφαλιά του Τριτσκόβσκι (71’), ο οποίος στο 88’ αξιοποίησε μια υπέροχη ασίστ του (επίσης νεοεισελθόντος) Ναούμ, προκειμένου με κοντινή προβολή να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ         2-2 (3.4)
Γήπεδο:
ΑΕΚ Αρένα
Σκόρερ: 10’ Γκιούρτσο, 88’ Τριτσκόβσκι / 11’, 37’ Κβιλιτάια
Διαιτητές: Dhia Jirjis Putros Sandi (Δανός) - Ole Kronlykke, Rene Risum - Θωμάς Χατζηβασιλείου
VAR: Mikkel Redder (Δανός) / ΑVAR: Μάριος Καλογήρου
Κίτρινες: Γκαρθία, Γκρόμοβ / Φεράρι
Θεατές: 4.651 εισιτήρια
ΑΕΚ (4-2-3-1): Πίριτς - Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ, Γκαρθία - Σανχούρχο (80’ Ναούμ), Πονς - Φαράζ (81’ Νίκολιτς), Άλτμαν (70’ Γκρόμοβ), Γκιούρτσο (70’ Γιάκολις) - Λόπες (49’ Τριτσκόβσκι).
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Μπέλετς - Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι - Βιγιαφάνιες (91’ Ντβάλι), Σαρφό - Εντονγκαλά (64’ Μπεν), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (77’ Εφραίμ) - Κβιλιτάια (77’ Μακέντα).