Το ρεκόρ και το αληθινό παράσημο του Πίττα

Ντιγκινί, Νταμπό, Χέντι, Ντόνιο, Βα, Ζράντι, Γιόστεν, Ίλιεφ και Ουάρντα τον πλαισιώνουν στη γραμμή κρούσης. Αθροιστικά οι 9 τους έχουν πιστωθεί στο τρέχον πρωτάθλημα 15 γκολ -ένα λιγότερο απ’ όσα έχει μόνος του ο εκπληκτικός Ιωάννης Πίττας!

Το τέρμα που «σφράγισε» την πρώτη εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα μετά από τον Ιανουάριο του 2018 συνοδεύτηκε από ένα ατομικό ρεκόρ για τον διεθνή επιθετικό. Με αυτό ξεπέρασε κατά ένα την κορυφαία επίδοσή του από την περίοδο 2020/21 (13 γκολ) έχοντας μάλιστα αγωνιστεί λιγότερα λεπτά απ’ ό,τι προ διετίας!

Η φάση του 0-2 στο ΓΣΠ ήταν η επιτομή της κλάσης και της ωρίμανσής του. Στο 85ο λεπτό του ντέρμπι ο 27χρονος είχε τις δυνάμεις για το σπριντ, την οξυδέρκεια και την τεχνική για την προσποίηση που εξουδετέρωσε τον Καρώ, την εκτελεστική δεινότητα για το πλασέ που νίκησε τον Μπέλετς. Ένα πραγματικό αριστούργημα.

Μεγαλύτερο παράσημο και από το ρεκόρ, ωστόσο, αποτελεί για τον Πίττα η συνέπεια σε βάθος χρόνου, η διάρκεια. Η τρέχουσα είναι η τρίτη συναπτή χρονιά, κατά την οποία καταγράφει διψήφιο αριθμό τερμάτων (13 προ διετίας, 11 πέρυσι, 14 στη νυν).

Η αυξημένη παραγωγικότητά του -παρά τον αυξημένο συναγωνισμό και τη μέτρια πορεία των «κυανολεύκων»- αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και αξία, καθώς δείχνει ότι ο διεθνής επιθετικός βγήκε μπροστά και ανέλαβε ευθύνες στα δύσκολα και στα ζόρικα.

Στο Κολόσσι δεν πρέπει να έχουν μετανιώσει δευτερόλεπτο την περυσινή επέκταση της συνεργασίας του έως το καλοκαίρι του 2025.