Πάλι κόντρα στην Πάφο, πάλι από Βραζιλιάνο!

Η πρώτη νίκη στη σεζόν επί της Πάφου (σ.σ. είχαν προηγηθεί τρεις ισοπαλίες) επέτρεψε στον Άρη να αποσπαστεί κατά τρεις βαθμούς από τον ΑΠΟΕΛ στην κούρσα για τον τίτλο, συνοδεύτηκε ωστόσο και από παράπλευρες απώλειες.

Η πιο σοβαρή εξ αυτών ήταν οι κίτρινες κάρτες σε Κακόριν, Γιαγκό και Ζόκε (σ.σ. θα λείψουν και οι τρεις από το παιχνίδι με τον Απόλλωνα). Ήσσονος σημασίας ήταν η παραβίαση της εστίας του Βανά Άλβες για πρώτη φορά μετά από 737 λεπτά.

Το τέρμα του Ζάιρο στο 69’ της αναμέτρησης στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» ήταν το πρώτο μετά από εκείνο του Βαλακάρι στο 81’ του αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης», στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Υπενθυμίζεται πως και το προηγούμενο σερί ανέπαφης εστίας της «ελαφράς ταξιαρχίας» είχε αρχίσει από παιχνίδι κόντρα στην Πάφο και είχε τερματιστεί από έναν Βραζιλιάνο.

Από το τέρμα του Ζάιρο στο 78’ της αναμέτρησης με την Πάφο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μέχρι το αντίστοιχο του Μαρκίνιος στο 45+5’ του 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» η ομάδα του Αλεκσέι Σπιλέβσκι δεν είχε δεχτεί γκολ για 332 λεπτά.