ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ 2-1: Την έβγαλε νοκ άουτ και φώναξε παρών!

Την πρώτη νίκη και συνάμα την πιο σημαντική πέτυχε στα play-off ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με ανατροπή την ΑΕΚ με 2-1 και έμειναν ζωντανοί στην υπόθεση τίτλος αφού την ίδια ώρα ο Άρης κέρδισε και τον Απόλλωνα.

Η ΑΕΚ από την άλλη με αυτή την ήττα βγήκε εκτός τίτλου ωστόσο παραμένει στην 3η θέση αφού και η Πάφος και ο Απόλλωνας που ακολουθούν γνώρισαν την ήττα.

Ααναγκαστικές αλλαγές στα πρώτα στα πρώτα στάδια του αγώνα

Ούτε, μια, ούτε δυο αλλά τρεις αναγκαστικές αλλαγές στα πρώτα 24ο λεπτά του ντέρμπι. Μια για τον ΑΠΟΕΛ και δυο για την ΑΕΚ.
Μόλις στο 5ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας για την ΑΕΚ ο Ναούμ και στο 15ο λεπτό ο Μπλέν για τους γαλαζοκίτρινους. Εκτός πέρασε και ο Τόμοβιτς για την ΑΕΚ στο 24ο λεπτό.

Προβάδισμα με γκολάρα Πονς
Στο 15ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ. Έγινε η σέντρα στην περιοχή του Μπέλετς ο Γκιούρτσο κατέβασε την μπάλα και την έστρωσε στον Πέρε Πόνς ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι του Μπέλετς για το 0-1.

Διπλή εκτέλεση και 1-1 με Μαρκίνιος
Στο 25ο λεπτό και αφού ο αγώνας ήταν σε εξέλιξη ο Ιταλός ρεφ σταμάτησε τον αγώνα αφού υπήρξε φάση στην περιοχή της ΑΕΚ και ανατροπή του Κβιλιτάια. Μετά και την υπόδειξη του VAR o Μαρκέτι έδωσε την παράβαση για τους γαλαζοκίτρινους με τον Κβιλιτάια να εκτελεί και τον Πίριτς να αποκρούει το πέναλτι. Ωστόσο ο διαιτητής έδωσε επανάληψη αφού ο παίκτης της ΑΕΚ που έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μπήκε πιο γρήγορα στην περιοχή. Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την δεύτερη εκτέλεση και νίκησε τον Πίριτς για το 1-1.

Διπλή με Κβιλιτάια
Στο 31ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Έγινε η σέντρα από δεξιά ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά και ο Πίριτς έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια το πλασέ του πέρασε έξω.

Ανατροπή με Ντβάλι για ΑΠΟΕΛ
Στο 54ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντβάλι. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φαουλ από πλάγια θέση και ο κεντρικός αμυντικός του ΑΠΟΕΛ κέρδισε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πίριτς για το 2-1.

Απείλησε με Γκιούρτσο
Στο 72ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ στο Β’ μέρος. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φαουλ από μακριά και ο Μπέλετς έπεσε στην σωστή του γωνία και έδιωξε την μπάλα κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Κβιλιτάια (79’ Μακέντα), Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντάλτσιο, Μπέν (14’ Μαρκίνιος), Σαρφό, Κονσταντίνοφ και Ντογκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλινγκιρίδης, Νταουσβίλι, Σατσιάς, Ηλία, Κορομίας, Μαρκίνιος, Τζαλμά.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς (24’ Μικέλ), Κάσας, Λέδες (78’ Σανχούρχο), Τρισκόφσκι (46’ Λόπες), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πόνς, Ναούμ (11’ Γιάκολις), Γκιούρτσο, Μάμας (78’ Γκρόμοφ)

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευάς, Χριστοφόρου, Λόπες, Αντρέου, Νίκολιτς.

Κίτρινες:  / Λέδες, Κάσας