Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 3-2:  Του στέρησε τον τίτλο, «ζωντανός» για την Ευρώπη!

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-2 τον ΑΠΟΕΛ στο «Άλφα Μέγα» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πίττα που σκόραρε δύο τέρματα. Στους κορυφαίους και ο Ουάρντα που σκόραρε το τρίτο και έδωσε και ασίστ.

Μια νίκη που συνδυασμό με το σκορ στην Λάρνακα, τον κρατάει στο κόλπο της Ευρώπης, ωστόσο δεν εξαρτάται από τα δικά του πόδια η Ευρώπη.

Παράλληλα, έστεψε πρωταθλητή Κύπρου τον Άρη Λεμεσού, καθώς ο ΑΠΟΕΛ απέτυχε να κερδίσει και η διαφορά έμεινε στους έξι βαθμούς από την 1η θέση. Στέρησε από τους «γαλαζοκίτρινους» το δικαίωμα να παίξουν τον... τελικό πρωταθλήματος.

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα όπου μέχρι και το 20’ είχαμε από μία τελική έκαστως. Στο 19’ ο Ντογκαλά δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα να περάσει στην θέση του ο Μακέντα και ο Μιλόγεβιτς να γυρίζει το σχηματισμό του σε 4-4-2.

Στην επόμενη φάση του αγώνα, ο Κβιλιτάια σκόραρε και άνοιξε το σκορ. Με το ρολόι στο 21’ ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γεωργιανός ανέβηκε πιο ψηλά απ’ όλους και νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-0 του ΑΠΟΕΛ.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε και στο 30’ από γύρισμα του Ντιγκινί, ο Πίττας με κοντινή προβολή έφερε το ματς στα ίσα. Στο 40’ και στο 42’ ο σκόρερ των γηπεδούχων και ο Ίλιεφ προσπάθησαν να απειλήσουν τον Μπέλετς, κάτι που έκαναν οι Σαρφό και Μαρκίνιος για τους «γαλαζοκίτρινους». Ο δεύτερος σημείωσε την μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, καθώς σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι. Με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Στα πρώτα 18 λεπτά στην επανάληψη δεν είχε καταγραφεί κάποια τελική προσπάθεια για τις δύο ομάδες. Ο ΑΠΟΕΛ με την ώθηση των οπαδών του προσπάθησε να πλησιάσει την εστία του Γιοβάνοβις, ωστόσο ο Πίττας στο 70’ μετά από πάσα του Ουάρντα έγραψε το 2-1.

Ο ΑΠΟΕΛ έμοιαζε να τα έχει χαμένα και τέσσερα λεπτά μετά ο Ντιγκινί σημάδεψε τον Αιγύπτιο στο δεύτερο δοκάρι που πλάσαρε ιδανικά τον Μπέλετς για να γραφτεί ο... επίλογος του πρωταθλητή και παράλληλα ο Απόλλωνας να διατηρήσει ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Το γκολ του Κβιλιτάια στο φινάλε, διαμόρφωσε απλά το τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπερν, Εκπολό, Μαυρίας, Χάμπος (90+1’ Σπόλιαριτς), Κολ, Ίλιεφ (65’ Χουσαΐν), Ουάρντα (85’ Ουάρντα), Ντιγκινί, Πίττας (90+1’ Ποντικός)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊσότο, , Ζήνωνος, Αυγουστή, Κονδύλης, Φώτη, Ντόνιο, Νταμπό

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Ντβάλι, Κβιλιτάια, Τσεπάκ (79’ Σατσιάς), Κρέσπο, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (73’ Εφραίμ), Σαρφό, Κοσταντίνοφ (73’), Ντογκαλά (19’ Μακέντα)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τζιάμα, Γιαννακού, Γεωργίου, Χαραλάμπους, Μακέντα

Σκόρερ: Πίττας (30’, 70’), Ουάρντα (74’) / Κβιλιτάια (21’)
Κίτρινες: Ντιγκινί, Ουάρντα / Σαρφό, Κβιλιτάια, Μακέντα (3η)