ΑΕΛ-ΑΕΖ 4-3: Ο Παπαφώτης έκρινε τη ματσάρα των 7 γκολ και των 2 αποβολών

Σε μια ματσάρα που τα είχε όλα η ΑΕΛ κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή φέρνοντας τα πάνω-κάτω στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΖ και παίρνοντας τους 3 βαθμούς της νίκης. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως και τα 4 τέρματα των γαλαζοκιτρίνων ήταν εξίσου όμορφα ενώ τα δύο από αυτά προήλθαν από τα πόδια των νεοαποκτηθέντων.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν θέαμα με το παιχνίδι να περιλαμβάνει 7 γκολ, 2 κόκκινες κάρτες,9 κίτρινες, ανατροπή, πέναλντι και ένταση σε όλη την διάρκεια του.

Το ματς:

Από την αρχή οι δύο ομάδες έδειξαν την πρόθεση τους να επιβληθούν με τον ρυθμός του παιχνιδιού να είναι πολύ γρήγορος στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μάλιστα στην πρώτη τελική στο παιχνίδι, η ΑΕΖ θα βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Σαρφό με μια όμορφη μπαλιά βρήκε τον Κάστρο ο οποίος με την σειρά του «κρέμασε» στο τετ-α-τετ τον Ολιβέιρα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

5 λεπτά χρειάστηκαν ούτως ώστε η  ΑΕΖ να διπλασιάσει τα τέρματα της αυτή την φορά με ωραίο πλασέ του Σλόγκαρ εντός περιοχής. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ ωστόσο με την παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά.

Ενώ όλα έμοιαζαν ιδανικά για την ομάδα από το Ζακάκι, η ανατροπή του Μόρσει στο 28ο λεπτό από τον Παστέλλη θα φέρει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή με ητν ομάδα πλέον να καλείται να αγωνιστεί με 10 ποδοσφαιριστές. Ενώ η ΑΕΛ έμοιαζε να τα έχει χαμένα, μετά την κόκκινη ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στο γκολ στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων.

Ο Άγγελος Ανδρέου μείωσε για την ομάδα του με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέκερ για να καταλήξει στα δίκτυα. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Φραντζής έχασε από πολύ κοντά μεγάλη ευκαιρία για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-2 σκορ.

Στο β ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε για να παίξει πιο επιθετικά και στο 51ο λεπτό βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Εζέκιελ Χεντί συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ το οποίο πέτυχε με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Στην επόμενη ακριβώς φάση η ΑΕΛ θα απειλήσει εκ νέου με σουτ του Μορέιρα το οποίο απέκρουσε ο Μπέκερ.

Η ΑΕΖ απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων απειλώντας με τον Χατζηβασίλη στο 65ο λεπτό το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι. Στο 71ο λεπτό ο Σέρνιτς θα πιάσει το φαλτσαριστό σουτ και θα σκοράρει ένα υπέροχο γκολ φέρνοντας τα πάνω-κάτω στον αγώνα.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΖ δεν είπε την τελευταία της λέξη στον αγώνα. Στο 79ο λεπτό ο Σιφνέος θα ευστοχήσει από τα 11 βήματα μετά από παράβαση που δόθηκε για χέρι του Φραντζή μέσα στην περιοχή. Το παιχνίδι ωστόσο δεν έλεγε να τελειώσει καθώς στο 82ο λεπτό ο Ντελμίρο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι η ΑΕΖ ολοκλήρωσε με 9 ποδοσφαιριστές το παιχνίδι.

Το αποτέλεσμα καθόρισε η γκολάρα του Παπαφώτη στο 87ο λεπτό του αγώνα που έφερε εκ νέου την ΑΕΛ στο προσκήνιο και που της έδωσε τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης.