Εθνικός-Οθέλλος 1-1: Συμβιβασμός στο Δασάκι!

Εθνικός Άχνας και Οθέλλος Αθηαίνου έμειναν στο ισόπαλο 1-1, στον αγώνα που έγινε στο Δασάκι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με τον σημερινό βαθμό, Άχνα και Οθέλλος, έφτασαν τους δύο.

Δεν μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα ο Εθνικός. Με την συμπλήρωση 27 δευτερολέπτων ο Μάριος Ηλία με σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Προηγήθηκε ωραία μπαλιά του Ντράζιτς από αριστερά.

Στο 22ο λεπτό ο Ανάνγκ έκανε δυνατό φάουλ στον Καμπρέρα και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Το VAR, έστειλε τον διαιτητή του αγώνα στο On field review και τελικά δόθηκε κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Οθέλλου.

Στο 26ο λεπτό η κεφαλιά του Ντράζιτς έφυγε έξω ενώ στο 30ο λεπτό, με τον ίδιο τρόπο απείλησε ο Ηλία όμως έκανε σπουδαία απόκρουση ο κίπερ του Οθέλλου, Ταουντούλ.

Στην επανάληψη, ο Οθέλλος αν και  με δέκα παίκτες πίεσε και κατάφερε στο 63ο λεπτό να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Ο Σανγκαρέ από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ του Εθνικού, όμως, στην επαναφορά ο Μαμαντού έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στην συνέχεια, ο Εθνικός ήταν η ομάδα που πίεσε περισσότερο, απείλησε με τον M. Ηλία όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει. Είχε καλές προϋποθέσεις και η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη, όμως, τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε στο σκορ και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόνδο (71' Κ.Ηλία), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (65' Χριστοφή), Λομοτέι, Καμπρέρα (65' Μπράντονιτς), Μ.Ηλία, Ντράζιτς, Φιάκας, Ακσεντίγεβιτς.

-Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σταυρινού, Ρισκέφσκι, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Μπράντονιτς, Μπάικερ, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι (46' Ράμος), Κυριάκου (46' Σταμούλης), Χριστοδούλου, Μπραμπίγια (78' Λιμπόμπε), Χάσο, Μαμαντού, Ανάνγκ, Ντούρις (61' Σανγκαρέ), Ουεσλάτι (27' Ζελού).

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σταμούλης, Ράμος, Λιμπόμπε, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας, Ζελού, Χατζηπασχάλης, Μιτσής, Βενιζέλου, Κορίνους.

Κίτρινες: Φιάκας, Περατικός, Κ.Ηλία / Ναρντίνι, Σανγκαρέ, Μπραμπίγια, Ράμος

Κόκκινες: Ανάνγκ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος