Το σημαντικό χρονικό σημείο, που δεν εκμεταλλεύτηκε ο ΑΠΟΕΛ

Δεν κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να βγάλει αντίδραση μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, καθώς ήρθε άλλη μια ήττα, αυτή την φορά στο πρωτάθλημα από την Ομόνοια με 2-1.

Οι γαλαζοκίτρινοι, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν στιγμές του αγώνα με αποτέλεσμα να έρθει αυτό το αποτέλεσμα. Αρχικά, ο Εφραίμ δεν κατάφερε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, μετά το χαμένο πέναλτι του 7ου λεπτού. Ακολούθως, η Ομόνοια έμεινε στο 20' με δέκα παίκτες, όμως ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να βάλει την απαιτούμενη πίεση, να φτιάξει φάσεις και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Φαμπιάνο. Αντίθετα, οι γαλαζοκίτρινοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ.

Ήταν σημαντικό αυτό το χρονικό σημείο καθώς άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες και ο ΑΠΟΕΛ δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Στην επανάληψη δεν βοήθησε ούτε ο διαιτητής για να δούμε καλό παιχνίδι. Οι πολλές διακοπές επηρέασαν και τις δύο ομάδες, ειδικά τον ΑΠΟΕΛ που προσπαθούσε να επιστρέψει καθώς ήταν πίσω στο σκορ. Χαρακτηριστικό το γεγονός, πως δύο καλές στιγμές για τον ΑΠΟΕΛ ήρθαν στο 81' από τον Φετφατζίδη και με μακρινό σουτ του Σούσιτς στο 88ο λεπτό.

Πλέον, η διακοπή είναι ότι καλύτερο για την ομάδα του Σα Πίντο. Χρειάζεται ξεκούραση καθώς προερχόταν και από Ευρωπαϊκό αγώνα. Επίσης, θα βοηθήσει αυτό το διάστημα παίκτες που ήταν εκτός, όπως για παράδειγμα οι Κρέσπο, Βιγιαφάνιες, Κονσταντίνοφ και Γουίλσον.