Μεγάλη ανατροπή και στους "8" η Νιγηρία του Ουζόχο

Με μία μεγάλη ανατροπή η Νιγηρία του Φράνσις Ουζόχο (ο οποίος δεν αγωνίστηκε) γύρισε το παιχνίδι με το Καμερούν και με εντυπωσιακό τρόπο (3-2) πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής!

Η Νιγηρία και το Καμερούν πρόσφεραν μία παράσταση πολύ υψηλής ποιότητας, όμως μόνο οι σούπερ αετοί θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση, όπου περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού της Αιγύπτου με την Νότιο Αφρική.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς με πολλές ανατροπές, η ομάδα του Ζέρνοτ Ρορ πήρε από νωρίς το προβάδισμα με τον Ιγκάλο (19’), όμως το Καμερούν γύρισε το ματς πριν βγει το ημίχρονο με τέρματα των Μπαχόκεν (41’) και Ν’ Ζιέ (44’).

Ωστόσο, η επανάληψη ανήκε ολοκληρωτικά στην Νιγηρία. Το ματς γύρισε εκ νέου μέσα σε τρία λεπτά με τους Ιγκάλο (63’) και Αϊγουόμπι (66’) να κάνουν το 3-2 και να δίνουν την μεγάλη πρόκριση στους σούπερ αετούς.