ΑΕΚ- Νέα Σαλαμίνα 1-1: Δεν το «Χ»άρηκε κανείς

ΑΕΚ και Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA 2023-24. Τα γκολ του αγώνα πετύχαν οι Ντίμερς για τους γηπεδούχους και ο Ντιακιτέ για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Η γηπεδούχος ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και με το καλημέρα κατάφερε να σκοράρει με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς στο 5ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ, στο 12ο λεπτό ο Τόνγκια με σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι του Μελίσσα. Στο 30ο η Σαλαμίνα κέρδισε κόρνερ, στην πρώτη της τελική προσπάθεια και σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά του Ντιακιτέ, αφήνοντας «άγαλμα» τον Πίριτς. Η ΑΕΚ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ανατροπής στην αμέσως επόμενη φάση αλλά το σουτ του Φαράζ ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Μελίσσσα, ο οποίος μάζεψε την μπάλα.

Στο 40ο η Σαλαμίνα κέρδισε φάουλ με τον Ντουρμισάι να εκτελεί απευθείας αλλά η μπάλα πήγε έξω, χωρίς να ανησυχήσει τον Πίριτς.  Στη συνέχει οι κιτρινοπράσινοι απείλησαν με γύρισμα του Φαράζ στην περιοχή της Σαλαμίνας εκεί δεν υπήρχε κανείς όμως για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο β΄μέρος η Σαλαμίνα θέλησε να έχει αυτή την κατοχή χωρίς όμως να απειλήσει την ΑΕΚ. Στο 53ο λεπτό το VAR κάλεσε τον διαιτητή Αθανασίου να δει τη φάση για ενδεχόμενο πέναλτι της ΑΕΚ, ωστόσο η απόφαση του ήταν ότι δεν υπήρξε παράβαση.

Η ΑΕΚ μετά το 60 πίεζε και έψαχνε να πετύχει και δεύτερο γκολ η Σαλαμίνα είχε παθητικό ρόλο. Στο 62ο λεπτό άγγιξε το γκολ με τον Τόνγκια αλλά ο Μελίσσας του είπε «όχι».  Στο 69ο λεπτό η ΑΕΚ πέτυχε γκολ αλλά σωστά δεν μέτρησε γιατί υπήρχε οφσάιντ. Στο 79 ο Πόνς από τη μικρή περιοχή του Μελίσσα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Η καλύτερη στιγμή για τη Σαλαμίνα στο β΄μέρος ήρθε στον 86ο λεπτό με τον Κονέ, με όμορφη ενέργεια του μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τρεις αναγκαστικές αλλαγές, δύο για τη γηπεδούχο ΑΕΚ με τους δύο κεντρικούς της αμυντικούς Γκαλιόλο και Μιλίσεβιτς και μια για τη Σαλαμίνα με τον αρχηγό της Ντάτκοβιτς.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο (75′ Κατελάρης), Μιλίτσεβιτς (46′ Τόμοβιτς), Γκαρσία, Καπτούμ (83′ Τρισκόφσκι), Πονς Ντίμερς, Φαράζ (75′ Σάντος), Τόνγκια, Σολ (90+9′ Λόπες)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Λέδες, Γκάμα, Ρομπέρζ, Σάντσες, Μάμας

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς (85′ Βίκτωρος), Σεργίου, Μπεχαράνο (72′ Κατσιάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (46′ Μιγκελίτο), Νάρσινγκ (65′ Κονέ), Ντουρμισάι (72′ Φερνάντες), Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Κίσσας, Κουζμάνοβιτς, Κουμουρής, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Έντσον, Κορομά

ΣΚΟΡΕΡ: Ντίμερς (4′) / Ντιακιτέ (30′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία, Τόνγκια / Παπαγεωργίου, Μπεχαράνο (3η), Ντορεγκαράι, Κατσιάρης, Λέουκο (3η)