Άρης-Απόλλων 0-1: Το έκρινε ο Κοστάκε, τέλος το αρνητικό σερί!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 0-1 του Άρη σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού έφτασαν στη νίκη με γκολ του Κοστάκε και έβαλαν φρένο στο αρνητικό σερί συνεχόμενων ηττών από τον Άρη. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Άρης, καθώς αποβλήθηκε ο Σαβό στο ντεμπούτο του.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 8ο λεπτό. Ο Μπένγκτσον έκανε το πλασέ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απόκρουσε την μπάλα.

Η απάντηση του Απόλλωνα, ήρθε δύο λεπτά μετά. Από αριστερά ο Αμπντουραχίμι έδωσε στον Μάρκες και αυτός πιο δεξιά στον Κοστάκε ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βανά Άλβες για το 0-1. Μια όμορφη αντεπίθεση για τους γαλάζιους που έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο.

Ο Άρης κράτησε μπάλα στην συνέχεια και στο 26ο λεπτό απείλησε πρώτη φορά μετά το γκολ που δέχθηκε. Ο Κακόριν έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως ο Λέουβενμπεργκ απόκρουσε την μπάλα. Στο 31ο λεπτό, ήρθε άλλη μια τελική για τον Άρη. Ο Στεπίνσκι έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

Η καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, ήρθε στο 37ο λεπτό. Ο Πέρετζ έκανε το τακουνάκι από κοντά, αλλά απόκρουσε με διπλή προσπάθεια Βανά Άλβες κρατώντας το 0-1.

Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου, ο Άρης ισοφάρισε με τον Μπαμπίκα όμως το VAR ακύρωσε το γκολ. Κρίθηκε πως η μπάλα πέρασε εκτός πριν ο παίκτης του Άρη την στείλει στα δίχτυα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και ο Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1.

Ο Άρης μπήκε στο δεύτερο μέρος έχοντας την κατοχή με το μέρος του, όμως, ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που έφτιαξε τις πρώτες φάσεις. Στο 64ο λεπτό ο Μαρκές δεν μπόρεσε με κοντινή προβολή να σκοράρει. Ένα λεπτό μετά, ο Κοστάκε με σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Βανά Άλβες σε δύσκολη απόκρουση. Οι γαλάζιοι δεν σταμάτησαν και σε αυτό το καλό διάστημα είχαν άλλη μια καλή στιγμή. Ο Κολ έκανε το σουτ εντός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 73ο λεπτό, ο Άρης απείλησε με κεφαλιά του Ζόκε, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 80' ο Άρης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Σαβό χτύπησε εκτός φάσης τον Πέιμπερνς στο πρόσωπο και με παρέμβαση του VAR αποβλήθηκε.

Μέχρι το τέλος, αν και υπήρχε αρκετός χρόνος, δεν άλλαξε κάτι και ο Απόλλωνα πήρε μια σπουδαία νίκη που τον ανεβάζει κορυφή με 12 βαθμούς. Οι πράσινοι της Λεμεσού, έμειναν στους 11 βαθμούς.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Μποακί, Μπένγκτσον (46' Σζόκε), Μπράουν (46' Μόντνορ), Κακόριν (62' Γκομίς), Στεπίνσκι (70' Σαβό), Στρούσκι, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (62' Μαγιαμπέλα)

Στον πάγκο οι: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Σανέ, Μαγιαμπέλα, Ζακάρια, Σζόκε, Μόντνορ, Σουμάνσκι .

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ (59' Βαλμπουενά), Αμπντουραχίμι (59' Βάργκα), Γιούρσεβιτς, Χάμπος (88' Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Κοστάκε (74'Κρμέντσικ) Μάρκες (74' Φιλιώτης), Κολ.

Στον πάγκο οι: Δημητρίου, Άδωνη, Τέκιε, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Βάργκα.