Ξέσπασε η ΑΕΚ: Επέστρεψε στις νίκες με επιβλητική «πεντάρα»

Ήταν κυρίαρχη και επικράτησε εύκολα με 5-0 της Καρμιώτισσας η ΑΕΚ. Με τον Φραν Σολ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στον αγώνα, η ομάδα του Χοσέ Λούις Όλτρα επέστρεψε στις νίκες μετά από 35 μέρες.

Δείτε ΕΔΩ πως εξελίχθηκε το παιχνίδι

Το ματς:

Με τις καλύτερες υποσχέσεις άρχισε το παιχνίδι στο «Αρένα» καθώς στο πρώτο μόλις λεπτό οι δύο ομάδες απείλησαν με σουτ του Νεοφύτου και κεφαλιά του Σόλ.

Έπειτά, η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού πιέζοντας για να βρει το γκολ.  Στο 14ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα θα σφυρίξει πέναλντι για τους γηπεδούχους μετά απο χέρι του Νεοφύτου μέσα στην περιοχή. Ο Φράν Σολ ανέλαβε την εκτέλεση του και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στον αγώνα.

Ο ίδιος μόλις ένα λεπτό αργότερα εκμεταλλεύτηκε την ασταθής απόκρουση του Άντος στο σουτ του Φαράζ και από κοντά βρήκε ξανά δίκτυα δίνοντας σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την ΑΕΚ να βρίσκει άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει με σουτ του Ντίμερς και τακουνάκι του Σολ. Η Καρμιώτισσα από την άλλη όχι μόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει αλλά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έμεινε με 10 παίχτες.

Ο Κοβάσεβιτς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από αντικανονικό χτύπημα στον Φαράζ και έτσι έκανε τα δεδομένα ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Χρίστος Χαραλάμπους προχώρησε σε 3 αλλαγές η εικόνα του παιχνιδιού ωστόσο δεν άλλαξε καθόλου. Η ΑΕΚ κυκλοφορούσε με άνεση την μπάλα στο γήπεδο και το τρίτο γκολ δεν άργησε και πολύ να έρθει.

Στο 60ο λεπτό ο Ντίμερς βρήκε ωραία τον Σολ και ο τελευταίος πλάσαρε τον Άντος πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ στη βραδιά.

Το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς ωστόσο ήρθε από τα πόδια του Ντίμερς με τον Ολλανδό μέσο να σκοράρει με υπέροχο πλασαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής στο 71ο λεπτό. Δίκτυα στο παιχνίδι βρήκε και ο Άνταμ Γκιούρτσο με ατομική ενέργεια  και ωραίο σουτ στο 87ο λεπτό.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια(76’ Γκιουρτσο), Σολ, Φαράζ(Σάντος 65’), Γκαρθία(76’ Σάτσες), Καπτούμ, Ρομπέρζ, Ντίμερς(76’ Γκαμα).

Στον πάγκο οι Χερερίν, Τούμπας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Γκάμα, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια(Νιουπορτ 45’), Νεοφύτου, Φουρ(Γκραντινάρου 71’), Παντελή, Ρόσι(Κατσαντώνης45’), Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ(Λουκίλι 45’), Κοβάσεβιτς, Σουκ.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Γκρατινάρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Μπενεζέτ.

Κίτρινες: Ντούμπια 12’, Σουκ 38’ Λουκίλι 47’ Ρομπέρζ 51’

Κόκκινες: Κοβάσεβιτς (45΄)

Σκόρερ: Σολ 17’, 18’, 60 Ντίμερς 71', Γκιούρτσο 87'

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης