Ομόνοια-Εθνικός 4-1: Με ανατροπή, πλησίασε την κορυφή!

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια, η οποία επικράτησε με 4-1 του Εθνικού και έφτασε στο -3 από την κορυφή.

Τα σκορ άνοιξε ο Εθνικός στο 13ο λεπτό με τον Πεχλιβάνη, η απάντηση ήρθε 10 λεπτά αργότερα στο 23ο λεπτό με τον Λοίζου και στο 42ο ο Σεμέδο γύρισε το παιχνίδι. Στο β΄ μέρος Παναγιώτου και Ανσαριφάρντ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Το ματς:

Η Ομόνοια απείλησε με το «καλημέρα» στο 1ο λεπτό με δυνατό σουτ του Σιπριάνο λίγο έξω από την περιοχή του Εθνικού η μπάλα έφυγε έξω.

Ο Εθνικός στην πρώτη του τελική κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Πεχλιβάνη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής και άνοιξε το σκορ, ευθύνη για το γκολ φέρει και ο Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και το γκολ της ισοφάρισης ήρθε 10 λεπτά αργότερα στο 23ο λεπτό με τον Λοίζου, έπειτα από πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Σεμέδο η μπάλα έφτασε στον Λοίζου και με δυνατό αριστερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Εθνικού έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 24ο ήρθε η αποβολή για τον Αγγελόπουλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Λοίζου.

Από το λεπτό που είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα η Ομόνοια έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και έψαχνε το γκολ της ανατροπής πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Μέσα σε ένα δίλεπτο έχασε δύο καλές ευκαιρίες με δράστη τον Λοίζου, στο 36ο λεπτό ο Λοίζου σούταρε αλλά έδιωξε τον κίνδυνο ο Μάρκοβιτς και στο 38ο λεπτό το σουτ του Λοίζου από δεξιά έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.

Το γκολ της ανατροπής ήρθε στο 42ο λεπτό με κοντινή προβολή του Σεμέδο, ο Κακουλλής έδωσε την κάθετη στον Μάθιους, που μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα στον Σεμέδο που από κοντά έγραψε το 2-1 φτάνοντας στα επτά γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο β’ μέρος, η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει ψηλά και να έχει την κατοχή της μπάλας και έψαχνε το τρίτο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Στο 70ο λεπτό ο Παναγιώτου έκανε το 3-1 με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χαραλάμπους. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 74ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ιωάννου και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μάρκοβιτς για το 4-1.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (64′ Χάμπος), Κούσουλος (78΄ Προκοπίου), Αλιούμ (72’ Φράνσον), Λοΐζου, Σεμέδο (78’ Ζαχαρίου), Κακουλλής (64′ Ανσαριφάρντ)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κασάμα, Λέζιακς, Λανγκ, Μίλετιτς

Εθνικός: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (77’ Μπράντονιτς) , Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα (77’ Γκόμες), Μ. Ηλία (87’ Καλλένος), Ντράζιτς (Ντε Ιριόντο), Αγγελόπουλος

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ριτσέφσκι, Κ. Ηλία, Μπίκερ, Ένεμ, Περδίος, Ακσεντίεβιτς

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος