Δόξα-Καρμιώτισσα 2-2: Συμβιβασμός σαν… «μαχαιριά»

Ανεπιθύμητος συμβιβασμός στην Περιστερώνα ανάμεσα σε Δόξα και Καρμιώτισσα να μένουν στο ισόπαλο 2-2. Τα γκολ της αναμέτρησης  πέτυχαν οι Φουρ με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, Βελκόφκσι και Τρούγιτς για τους γηπεδούχους και αυτογκόλ του Κυριάκου.

Πρώτος βαθμός της Δόξας στο πρωτάθλημα που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με 1 βαθμό. Ενώ, η ομάδα των Πολεμιδιών στην 13η θέση με 6 βαθμούς.

Το ματς

Η Καρμιώτισσα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ήταν αυτή που απείλησε για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό με τον Ρόσι μέσα από την μικρή περιοχή να μην μπορεί να νικήσει τον Αντωνίου που απόκρουσε.  Στο 5ο λεπτό η Καρμιώτισσα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αντωνίου πάνω στον Κοβάσεβιτς. Ο Φουρ ανέλαβε την εκτέλεση απόκρουσε ο Αντωνίου και ο Θεουλή έδωσε επανάληψη και στο 8ο λεπτό ο Φουρ ευστόχησε αυτή τη φορά για το 0-1.

Στο 17ο λεπτό η Δόξα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στην πρώτη της τελική προσπάθεια, ο Σαντίκ έστρωσε με το κεφάλι στον Βελκόφσκι και ο τελευταίος με πλάσε έκανε το 1-1.

Το γκολ της ανατροπής ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Τρούγιτς με πλασέ να ανατρέπει το παιχνίδι. Στο 26ο λεπτό η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αντουί να πλασάρει τον Ανέστη ο οποίος απόκρουσε με τα πόδια.

Στο 37ο λεπτό ο Κυριακού έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 22, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κύπριος μπακ δεν απομάκρυνε σωστά.

Στο β’ μέρος, η γηπεδούχος είχε την πρώτη ευκαιρία στο 47ο λεπτό με τον Βελκόφσκι που έκανε σουτ από πλάγια αλλά πέρασε έξω.  Η Καρμιώτισσα απάντησε στο 51ο με τον Κοβάσεβιτς σε παρόμοια θέση και το σουτ έφυγε έξω.

Στο 72ο λεπτό η ομάδα των Πολεμιδιών απείλησε με την κεφαλιά του Κοβάσεβιτς από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αντωνίου.

Η Δόξα στο 78ο λεπτό είχε δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Αντωνιάδη, από πλάγια έξω στην περιοχή.

Δόξα: Αντωνίου, Τρούγιτς (70' Τζέτζε), Σαντίκ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Αντουί (58' Κλεόφιλο), Β. Κυριάκου (58' Μούσα), Χ. Κυριάκου, Πούριτς (81' Στυλιανού), Ασάντε.

Στον πάγκο: Π. Κυριάκου, Σιέλης, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Νεοφύτου, Φουρ, Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου (72' Θεοδώρου), Νιούπορτ, Κατσαντώνης (72' Παντελή), Κοβάσεβιτς, Ματθαίου (56' Λουκίλι).

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Μιχαήλ, Αγγελή, Ταβελούδης, Σταύρου, Σουκ.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας