Ο Καζού απέτρεψε το μεγάλο κάζο (pics)

Βαριά ήττα για τον ΑΠΟΕΛ στην Λιθουανία από την Σούντοβα με 3-1 στον πρώτο αγώνα στο πλαίσιο του 1ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το έργο του ΑΠΟΕΛ γίνεται ακόμη πιο δύσκολο για πρόκριση στον επόμενο γύρο και θα παίξει τα ρέστα του σε μια εβδομάδα στο ΓΣΠ για να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Μέχρι να καταλάβει ήταν 3-0
Κανείς δεν περίμενε το άσχημο ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ ή μάλλον το πολύ καλό ξεκίνημα ή αν θέλετε το εξαιρετικό ξεκίνημα της Σούντοβα.
Για την ακρίβεια ποτέ δεν κατάφερε να μπει στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ και η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ χωρίς να καταλάβει βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0.  Και το χειρότερο είναι πως τα δέχθηκε με τον ίδιο τρόπο.

Μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα ο Σισίλια με πλασέ από το ύψος σχεδόν του πέναλτι πέτυχε το 1-0. Και χωρίς χάσιμο χρόνου και δυο λεπτά αργότερα η Σούντοβα έκανε το 2-0 στο 11ο λεπτό και πάλι με τον ίδιο ποδοσφαιριστή και με τον ίδιο τρόπο.

Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το 2-0 και άφησαν ανοικτούς χώρους στην άμυνα και δεν άργησε να την πατήσουν και πάλι. Στο 19ο λεπτό με χατ-τρικ του Σισίλια οι Λιθουανοί πέτυχαν το 3-0 και έβαλαν αρκετά δύσκολα στην ομάδα του Μπαλταζάρ.

Προσπάθησαν οι γαλαζοκίτρινοι να κάνουν το δικό τους παιχνίδι αλλά σε καμία περίπτωση ο αντίπαλος δεν του το επέστρεψε. Η καλύτερη φάση για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 40’ μετά από ωραία εκτέλεση φαουλ του Ντε Βινσέντι με τον Κάρντουμ να διώχνει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή φάση για τους γαλαζοκίτρινους.

Για να αλλάξει πράγματα ο Μπρούνο Μπαλταζάρ στο β’ μέρος προχώρησε σε δυο αλλαγές. Πέρασε εντός του Ποτέ και Αλωνεύτη και άφησε εκτός Ντε Βινσέντι και Σάλαϊ. Η πρώτη ευκαιρία δεν άργησε να έρθει αφού στο 48ο λεπτό ο Ποτέ έκανε το πλασέ από πλάγια θέση με τον Καρτνούμ όμως να διώχνει. Έξι λεπτά αργότερα ο Αφρικανός επιθετικός και πάλι με κεφαλιά στο 54ο λεπτό ανάγκασε τον Καρτνούμ σε νέα επέμβαση.

Οι αλλαγές του Μπαλταζάρ βοήθησαν αρκετά και ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δύσκολα έβγαινε στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη κλασική για τον ΑΠΟΕΛ σε όλο το παιχνίδι ήρθε στο 71' λεπτό με τον Αλωνεύτη να περνά και τον τερματοφύλακα αλλά να ανοίγει την μπάλα αρκετά και να μην την προλαβαίνει.

Τελικά το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Καζού με κεφαλιά. Ένα γκολ το οποίο αφήνει ζωντατό τον ΑΠΟΕΛ στην υπόθεση πρόκρισης.

Σούντουβα: Κάρντουμ, Λεϊμόνας, Σβρλούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (58’ Φίνκλερ), Βέρμπισκας, Τόπγκασιτς (30’ Βεζεβίσκους), Γιανκάουσκας, Σισίλια

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (62’ Νατέλ), Μερκής, Ταβάρες, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Τάμαρι, Σάλαϊ (46’ Ποτέ), Ντε Βινσέντι (46’ Αλωνεύτης) Ντελατόρε