ΑΠΟΕΛ-ΑΕΖ 3-1: «Μοναξιά» στην κορυφή με τριάρα!

Εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό την ήττα του Άρη από την ΑΕΚ ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε σχετικά εύκολα της ΑΕΖ με 3-1, «σκαρφαλώνοντας» στην κορυφή της βαθμολογίας, πρώτος, μόνος, αναμένοντας και το αποτέλεσμα της Πάφου FC.

Το σκορ άνοιξε ο Βιγιαφάνες στο 38΄, με την ΑΕΖ να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 στο 44’. Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους και αρχικά με τον Μαρκίνιος και στην πορεία με τον Ντάλσιο διαμόρφωσαν το 3-1.

Εικόνα αγώνα:

Ένα εικοσάλεπτο χρειάστηκε το παιχνίδι για να βρει ρυθμό, καθώς ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να βρει κενούς διαδρόμους, την ίδια στιγμή που και η ΑΕΖ από την πλευρά της δεν μπορούσε να γίνει όσο επικίνδυνη θα ήθελε.

Αυτό άλλαξε μετά την συμπλήρωση του 25λεπτου, με τους «γαλαζοκίτρινους» να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ανεβάζουν ρυθμό, ψάχνοντας το τέρμα που θα τους έβαζε μπροστά. Αυτό ήρθε στο 38ο λεπτό, χωρίς προηγουμένως ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα να φτιάξει ιδιαίτερα επικίνδυνες προσπάθειες μπροστά από την εστία του Μπέκερ.

Μια μπαλιά ακριβείας όμως του Δώνη στον Βιγιαφάνες ήταν αρκετή για να δώσει το προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ, με τον Αργεντινό με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ.

Αυτό του το προβάδισμα δεν το εκμεταλλεύτηκαν ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι έξι λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν, με τον Αντωνίου με καρφωτή κεφαλιά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 1-1.

Με ευκαιρία να πάρει εκ νέου προβάδισμα μπήκε στο β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ, με τον Ντάλσιο να δοκιμάζει να νικήσει τον Μπέκερ χωρίς επιτυχία όμως.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλές ευκαιρίες για το 2-1, με τον Μαρκίνιος να βρίσκει στο τέλος τη λύση, όταν με κοντινή προβολή μέσα στην περιοχή και έπειτα από ασίστ του Κβιλιτάια νίκησε τον Μπέκερ, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ντάλσιο, με κοντινό πλασέ μέσα στην περιοχή και έπειτα από φοβερή ενέργεια του Εντονγκαλά, ο οποίος έδωσε έτοιμο τέρμα στον συμπαίκτη του, ο οποίος δεν λάθεψε από πολύ κοντά.

Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Βιταλ, Βιγιαφάνιες (Σαρφό 71’), Κβιλιτάια (Τομανέ 80’), Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Γουίλσον 80’), Κονσταντίνοφ, Δώνης (Εντονγκαλά 71’).

ΑΕΖ: Μπέκερ, Αντωνίου, (Ρέινολτς 76’) Κ, Αντωνίου Ε., Φοστάβ (Ελευθερίου 55’), Σαρφό (Παστελλής 66’), Σλόγκαρ (Ενζάου 76’), Ντελμίρο, Βάλντι (Ιωσηφίδης 66’), Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ντιγκινί.

Κίτρινες:  59’ Βιγιαφάνες / Σλόγκαρ 15’, Χατζηβασίλης 27’, Αντωνίου 44’, Φράγκος 51’, Ντελμίρο 62’