Καρμιώτισσα - Πάφος 2-1: «Φονέας γιγάντων» χρώματος πορτοκαλί

Φονέας γιγάντων πάει να εξελιχθεί η Καρμιώτισσα που μετά την εκκωφαντική νίκη απέναντι στον πρωταθλητή Άρη, κατάφερε να κερδίσει και την Πάφο με 2-0 με σχετική ευκολία θα έλεγε κανείς.

Η ομάδα του Χρήστου Χαραλάμπους, σε ένα παιχνίδι σεμινάριο στο αμυντικό κομμάτι δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την ομάδα του Καρσέδο, παίρνοντας έτσι μια τεράστια νίκη και ανάσα ενόψει και της συνέχειας.

Από την άλλη η ομάδα της Πάφου απογοήτευσε σε όλη την διάρκεια του 90λεπτου, χάνοντας μια ευκαιρία να περάσει μόνη στη δεύτερη θέση. Εκτός από λίγες αγωνιστικές εκλάμψεις του Ζάιρο, κανείς άλλος ποδοσφαιριστής της Παφιακής ομάδας δεν κατάφερε να ξεχωρίσει.

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με την Πάφο να έχει τον έλεγχο της μπάλας σε ένα επιθετικό μονόλογο και φλυαρία. Η Καρμιώτισσα από την πλευρά της εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δυο μοναδικές στιγμές που βρήκε στα πρώτα 45 λεπτά και με τον Κατσαντώνη να σκοράρει εις διπλούν, δίνοντας έτσι ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα. Αρχικά στο 19ο λεπτό και μετά από βαθιά μπαλιά στη περιοχή ο Κύπριος επιθετικός τρύπωσε στην άμυνα της Πάφου και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς. Ακολούθως στο 32’ μετά από τραγικό λάθος του Ναμ, ο Ίβουσιτς απομάκρυνε την μπάλα με αστάθεια και τον Κατσαντώνη από κοντά να στέλνει χωρίς πρόβλημα την μπάλα στα δίκτυα.

Με πολύ κακό ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο η Πάφος σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να αντιδράσει και να βρει τις κατάλληλες ευκαιρίες για να σκοράρει ένα τέρμα που θα της έδινε επιπλέον ώθηση για να μπει ξανά στο παιχνίδι και έτσι μοιραία δέχτηκε την ήττα. Οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο, κατάφεραν να αντιδράσουν μόνο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τουμάσι.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Ντούμπια (Ματαθαίου 86’), Νεοφύτου, Φούρ, Τσουκαλάς, Ρόσι (Θεοδώρου 76’), Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Κασταντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Αντός, Μελετίου, Αβραάμ, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Αγγελή, Ταβελούδης, Ματθαίου

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο (Τουμάσι 46’), Ζάιρο, Μπότσκαϊ (Δημητρίου 70’), Ικόκο (Ταβάρες 70’), Ρους (Νταλίνια 80’), Βαλακάρι, Ναμέ, Ντράγκομιρ, Πελάζιο ( Αμπντουσαλάμοβ 46’)

Στον πάγκο: Τζοσίποβιτς, Κίκακ, Γκολντάρ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες.

Διαιτητής: Κυριάκος Πέτρου

Βοηθοί: Πέτρος Πέτρου / Ευαγόρας Ευαγόρου

VAR: Δημήτρης Σολωμού

AVAR: Ξένια Ηροδότου

4ος:  Ανδρέας Τσαμπάλας