Εθνικός Άχνας – ΑΕΚ 0-3: Και η αντεπίθεση καλά κρατεί!

Η ΑΕΚ απέδρασε με το διπλό από το Δασάκι, επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού Άχνας για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα με τον Μπεν Σιμόν στον πάγκο. Σκόρερ για την ομάδα της Λάρνακας οι Πονς (12'), Τρισκόφσκι (89') και Λόπες (90+1')

Με δέκα ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Εθνικός λόγω της αποβολής του Μπογκαντίνοφ με την απευθείας κόκκινη που αντίκρισε στο 42’

Το ματς:

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ κυκλοφορούσε τη μπάλα με τον Εθνικό να περιμένει στο δικό του μισό ψάχνοντας την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει με αντεπίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν τελικά από νωρίς σε θέση οδηγού με τον Πονς να σκοράρει στο 12ο λεπτό. Η φάση ξεκίνησε από πλάγιο, με τον Σολ να πιάνει κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στον Πέρε Πονς που στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του και να τη στέλνει στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια οι Λαρνακείς συνέχισαν να δημιουργούν προϋποθέσεις, χωρίς όμως να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί, ενώ διατηρούσαν χωρίς δυσκολία το προβάδισμά τους, καθώς ο Εθνικός αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Πίριτς.

Στο 42’ ο Φελλάς έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μπογκαντίνοφ, καθώς θεώρησε ότι όταν βγήκε από την περιοχή του για να σταματήσει τον Φαράζ, ανέκοψε τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ από καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος, καθώς είχε φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση, με την απόφαση να επικυρώνεται και από το VAR. Έτσι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων άφησε την ομάδα του με δέκα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Μάρκοβιτς να παίρνει θέση κάτω από την εστία του Εθνικού.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ διατηρούσε τον έλεγχο και την κατοχή, θέλησε να κυκλοφορήσει υπομονετικά τη μπάλα, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα ώστε να πλησιάσει και να δημιουργήσει προϋποθέσεις μπροστά από την αντίπαλη περιοχή.

Η καλύτερη στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 82’ και ήταν για την ΑΕΚ, με τον Ντίμερς να πιάνει ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τον Μάρκοβιτς να αποκρούει στη γωνία του σε κόρνερ.

Τον αγώνα για την ΑΕΚ τελείωσαν οι Τρισκόφσκι και Ράφα Λόπες, ο καθένας με τέρματα στο 89' και 90+1' αντίστοιχα, απλοποιώντας στο φινάλε τα πράγματα για την ομάδα τους, η οποία έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

ΣΚΟΡΕΡ: - / Πονς 12’, Τρισκόφσκι 89', Λόπες 90+!'

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι 30’, Περατικός 80’ / Τόνγκια 25’, Λέδες 28’, Γκάμα 76’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπογκαντίνοφ 42’

Εθνικός: Μπογκατίνοφ (Μάρκοβιτς 45’), Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (Λομοτέι 77’), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (Ζε Γκόμες 77’), Μπλίκερ (Νικολάου 85’), Ιωάννου, Ηλία Μ.,Ντράζιτς, Αγγελόπουλος (Κ. Ηλία 85’).

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ηλία Κ., Γκόμες, Λομοτέι, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Πέρδιος.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιονκού, Γκαλιόλο (Γκάμα 46’), Λέδες (Τρισκόφσκι 61’), Τόνγκια (Γκιούρτσο 46’), Σολ (Ράφα Λόπες 67’), Φαράζ (Σάντσες 79’), Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρθία, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Στάδιο: Εθνικού Άχνας