Τα καμπανάκια είχαν ηχήσει, αλλά…

Ως η έκπληξη της 17ης αγωνιστικής χαρακτηρίστηκε το 0-0 της ΑΕΚ με τον Οθέλλο.

Η διαφορά δυναμικότητας και φόρμας των δύο αντιπάλων προοιωνιζόταν επικράτηση των Λαρνακέων, η οποία ωστόσο ουδέποτε ήλθε -κι ας είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν σε αυτήν.

Από την άλλη, τόσο το 3-0 επί του Εθνικού (διαμορφώθηκε με δύο τέρματα στο 90+, μολονότι οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν ανοίξει το σκορ από το 12’) όσο και το αγχώδες 2-1 επί της Δόξας (με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο) είχαν χτυπήσει… καμπανάκια.

Προφανώς δεν ακούστηκαν ή δεν λήφθηκαν σοβαρά υπόψη, εν μέσω ευφορίας από τη συγκομιδή 16 βαθμών στα έξι παιχνίδια μετά την αποδέσμευση του Χοσέ Λουίς Όλτρα. Ο Ισπανός τεχνικός, ωστόσο, έφερε ευθύνη για πολλά, όχι όμως για όλα τα κακώς κείμενα της ΑΕΚ στην τρέχουσα περίοδο.

Η «λευκή» ισοπαλία με τον Οθέλλο ήταν μια ανώμαλη προσγείωση και μια σκληρή υπενθύμιση της πραγματικότητας πως μόνο με την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και τη βελτίωση της ψυχολογίας δεν επιτυγχάνονται υψηλοί στόχοι.

Οι Λαρνακείς έχουν και πολύ συγκεκριμένους αγωνιστικούς τομείς που οφείλουν να βελτιώσουν. Η επίτευξη άνω του ενός τέρματος μόλις σε οκτώ παιχνίδια στο τρέχον πρωτάθλημα (έξι αφλογιστίες στα υπόλοιπα εννέα) και οι εννέα πεταμένοι βαθμοί κόντρα σε υποδεέστερους αντιπάλους (12 στα ντέρμπι) είναι ενδεικτικά δύο εξ αυτών...