Καρμιώτισσα- Εθνικός Άχνας 1-1: Από ένα πέναλτι και… από ένα βαθμό!

Δύο πέναλτι και από ένα βαθμό για Καρμιώτισσα και Εθνικό, οι οποίες εξήλθαν ισόπαλες  1-1 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Καμπρέρα στο 67’ από την άσπρη βούλα, για τον Εθνικό. Ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 80’ επίσης με πέναλτι ο Θεοδώρου.

Η Καρμιώτισσα στους  11 βαθμούς και στην προτελευταία θέση. Από την άλλη, η προσφυγική ομάδα έφτασε στους 14 βαθμούς και στην 10η θέση.

Το ματς:

Ένα παιχνίδι που ήθελαν και οι δύο ομάδες τη νίκη τόσο για βαθμολογικούς λόγους όσο και για ψυχολογικούς. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετά λάθη και χωρίς κάποια μεγάλη φάση.

Με μακρινά σουτ προσπάθησαν να απειλήσουν στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες.

Στο 36' ο Ντράζιτς από πλάγια μέσα απ΄ την περιοχή επιχείρησε σουτ αλλά έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Άντος. Στο 42' απείλησαν οι γηπεδούχοι με μακρινό άστοχο σουτ του Τσουκαλά πάνω από τα δοκάρια. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Λίπσκι με σουτ λίγο έξω από την περιοχή πέρασε έξω.

Στο β’ μέρος, στο 51΄ο Καμπρέρα μόνος απέναντι στον Άντος το πλασέ του όμως απέκρουσε ο Αυστριακός κίπερ.

Στο 67’ ο Καμπρέρα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μέσα σε ένα λεπτό απείλησαν οι γηπεδούχοι, στο 70' η σέντρα του Τσουκαλά βρήκε τον Σουκ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση αλλά μάζεψε ο Μπογκατίνοφ. Στο 71' σέντρα σουτ του Κοβάσεβιτς απευθείας στον Μπογκατίνοφ.

Η ισοφάριση ήρθε από την άσπρη βούλα με τον Θεοδώρου στο 80’.

Καρμιώτισσα: Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια (64′ Χαραλάμπους), Νεοφύτου (64′ Ψύχας), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (88′ Μπεν Σαλάμ), Ρόσι (46′ Σουκ), Γκραντινάρου (88′ Παντελή), Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Αβραάμ, Μιχαήλ, Αγγελή, Ματθαίου

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Γκόμες (61′ Μ. Ηλία), Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Στυλιανού (78′ Ιωάννου), Καμπρέρα (86′ Χριστοφή), Ντράζιτς (78′ Αγγελόπουλος)
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Κ. Ηλία, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Ακσεντίγιεβιτς

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος