Πάφος-Απόλλωνας1-1: Έκανε τα αδύνατα δυνατά ο Δημητρίου αλλά ο Ρους κράτησε ζωντανή την Πάφο

Σε ένα πολύ φτωχό σε ευκαιρίες παιχνίδι Πάφος και Απόλλωνας έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Στέλιος Κυριακίδης, με ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες.

Ο Απόλλωνας που ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάει με το υπέρ του προβάδισμα στα αποδυτήρια με τέρμα του Μάρκες. Οι ποδοσφαιριστές της Πάφου έβαλαν πίεση και μετά από χαμένο πέναλτι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Ρους.

42 βαθμούς για την Πάφο, 34 για τον Απόλλωνα.

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο με το τέρμα που πέτυχε ο Απόλλωνας να ήταν το μοναδικό στοιχείο που άξιζε. Αρκετοί τραυματισμοί και διακοπές του αγώνα στα πρώτα 15 λεπτά ήταν αυτά που δεν βοήθησαν τις δυο ομάδες να ανεβάσουν ρυθμό. Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που κατάφερε να μετουσιώσει την πρώτη καλή στιγμή που είχε στο παιχνίδι σε τέρμα με τον Μάρκες. Ο Εκπολό, με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Πάφο, βρήκε τον Πορτογάλο επιθετικό, όπου με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Ίβουσιτς για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η Πάφος ήταν αναγκασμένη να κυνηγήσει το σκορ και το έκανε αλλά όχι και με τον καλύτερο τρόπο. Οι ποδοσφαιριστές της Παφιακής ομάδας προσπάθησαν να επιτεθούν και να φτάσουν στο τέρμα της ισοφάρισης αλλά βρήκαν μπροστά τους μια πολύ οργανωμένη άμυνα και ένα εξαιρετικό Δημητρίου. Όλα αυτά μέχρι και το 89’ όταν ο Ρους με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κύπριο κήπερ αφού ένα λεπτό πριν είχε αποκρούσει πέναλτι από τον Τάνκοβιτς.

Πάφος FC (Kαρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ (Τβουμασί 68’), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (Πέπε 68’), Μπρούνο (Αμπντουσαλάμοβ 78’), Τάνκοβιτς, Ζάιρο

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ικόκο, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο

Απόλλων (Ματσίν): Δημητρίου, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ (Πεϊμπέρνς 10’), Μαλεκκίδης, Γιούρτσεβιτς (Χάμπος 45’), Κολ, Αρτεάν, Πέρετζ (Βαλμπουενά 63’), Μάρκες (Φιλιώτης 84’), Μπαγκένγκα (Σαγκάλ 63’)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Λοΐζου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Κρμέντσικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Χάμπος, Βαλμπουενά, Φιλιώτης

Διαιτητής: Fabbri Michael

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Αντωνίου Μενέλαος