ΑΠΟΕΛ-Καρμιώτισσα 4-1: «Γαλαζοκίτρινη» κυριαρχία και υπεροχή!

Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ, στο δεύτερο δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του, πετυχαίνοντας τρία τέρματα και κερδίζοντας τον αγώνα με σκορ 4-1.

Δύο τέρματα σκόραρε ο Ντάλσιο, από ένα οι Κονσταντίνοφ και Σατσιάς ενώ την πρώτη του ασίστ πιστώθηκε ο Μεχρί.

Εικόνα αγώνα:

Αρκετά διαβασμένος εμφανίστηκε ο τεχνικός της Καρμιώτισσας, Χρίστος Χαραλάμπους, ο οποίος κράτησε τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ μακριά από την εστία του Άντος για μεγάλο διάστημα.

Μάλιστα η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 20ο λεπτό, με πατέντα παρόμοια όπως αυτή στον αγώνα με τον Οθέλλο από εκτέλεση κόρνερ, με το τελείωμα ωστόσο του Μαρκίνιος να μην καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 27ο λεπτό ο Βιγιαφάνες προειδοποίησε για δεύτερη φορά, με την κεφαλιά του να περνάει μόλις έξω, με τον Ντάλσιο να είναι αυτός που τελικά στο 34ο λεπτό έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή.

Το τέρμα ωστόσο δεν είχε το αποτέλεσμα που θα ανέμενε κανείς, καθώς τρία λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τον Κατσαντώνη να εκμεταλλεύεται την λάθος απομάκρυνση και από πολύ κοντά με πλασέ να κάνει το 1-1.

Ένα σκορ, το οποίο παρέμεινε μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Με μεγάλη αποφασιστικότητα να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη μπήκε στο β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ και έτσι έπραξε.

Ο Σατσιάς ήταν αυτός που στο 48’ έκανε το 2-1 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Ντάλσιο έπειτα από φοβερή συνεργασία με τον Μαρκίνιος να κάνει το 3-1 στο 54ο λεπτό, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του έδωσε ο Κονσταντίνοφ, ο οποίος έπειτα από μπαλιά του Μεχρί έκανε την κεφαλιά για το 4-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς (Τσεπάκ 71’), Σατσιάς, Βιγιαφάνες (Μεχρί 65’), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Γουίλσον 76’), Κονσταντίνοφ, Ντογκαλά (Δώνης 76’), Τομανέ (Κβιλιτάια 65’)

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Ντούμπια (Χαραλάμπους 58’), Θεοδώρου, Ρόσι (Ματθαίου 66’), Γκρατινάρου, Χριστοφόρου (Μιχαήλ 66’), Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ (Ψύχας 58’), Πάβλοβετς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  / Ντούμπια 31’, Χριστοφόρου 43’, Σουκ 50’, Μιχαήλ 81’, Αγγελή 90+1'

ΣΚΟΡΕΡ:  Ντάλσιο 34’, 54’, Σατσιάς 48’, Κονσταντίνοφ 71’ / Κατσαντώνης 37’