Δόξα-Εθνικός 0-2: Την καθάρισε και την βύθισε ξανά

Καθαρά, άνετα και εύκολα καθάρισε το παιχνίδι στην Περιστερώνα η ομάδα του Εθνικού Άχνας που κέρδισε με 0-2 την Δόξα Κατωκοπιάς στην πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Άχνας.

Σκόρερ του αγώνα οι Ριστέβσκι και Καμπρέρα που ανέβασαν τον Εθνικό στους 21 βαθμούς ενώ η Δόξα έμεινε στους 11 και στην τελευταία θέση.

Κάθε άλλο παρά ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο με τον Εθνικό Άχνας να είναι πολύ καλύτερος από την ομάδα της Δόξας και στις δυο πρώτες στιγμές που βρήκε στο παιχνίδι, ευτύχησε να πάρει αέρα δυο τερμάτων. Αρχικά ο Ριστέφκσι μετά από γέμισμα του Λίπσκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Αγριμάκη με δυνατή κεφαλιά. Λίγα λεπτά αργότερα και μετά από λανθασμένη αμυντική λειτουργία της ομάδας της Δόξας, ο Καμπρέρα και πάλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα πριν ο Πούριτς καταφέρει να απομακρύνει την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις αλλαγές που έκανε ο τεχνικός της Δόξας, ο Εθνικός ήταν η ομάδα που κρατούσε την μπάλα και ήταν πιο κοντά στο να σκοράρει ακόμη περισσότερα τέρματα. Είναι ενδεικτικό πως η Δόξα έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια στον στόχο στο 83’ της αναμέτρησης μετά από μια κεφαλιά. Η ομάδα του Εθνικού έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει και 3ο τέρμα με τον Ντράζιτς να σημαδεύει δυο φορές το δοκάρι του Αγριμάκη. Το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε και έτσι ο Εθνικός πήρε μια μεγάλη νίκη.

Δόξα Κατωκοπίας: Αγριμάκης, Τάντι (61' Τραϊτσέφσκι), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβιδάκης, Κυριάκου Β., Κυριάκου Χ., Πούριτς, Ασάντε, Χάνι.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοΐζίδης, Σκόκλουντ, Αλσέους, Αντενόν.

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Λίπσκι, Λομοτέι, Μπλίκερ, Ιωάννου, Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Ντράζιτς.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Μεσκίτα, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Πέρδιος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Τσαμπάλας Ανδρέας