Αφού δεν έχασε, τουλάχιστον...

Ο βαθμός για την Ανόρθωση σώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς με την Πάφο, ένα παιχνίδι που έμοιαζε ότι θα το έχανε, ήρθε όμως ο Τσίκο κέρδισε το πέναλτι και η «Κυρία» έκλεψε το τρίποντο από την Πάφο.

Το 2-2 μετά από ήττες από Άρη και Δόξα σαφώς δεν είναι ικανοποιητικό αποτέλεσμα, αλλά με την εξέλιξη που είχε το ματς, είναι ευχαρίστηση για την ομάδα του Γκαγιέγο που δεν έχασε.

Η Ανόρθωση που άρχισε το παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς σκοράροντας μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, είχε ένα αρκετά καλό ημίχρονο μέχρι την ισοφάριση από την Πάφο, περιόρισε αρκετά τα ατού του αντιπάλου, ήταν γρήγορη όταν ο Τσίκο είχε την μπάλα στην κατοχή του, ήταν ο ποδοσφαιριστής που ήταν επικίνδυνος προς την εστία του Ίβουσιτς, δεν κατάφερε όμως να σκοράρει. Όλα αυτά μόνο στο α' ημίχρονο γιατί στο β' μέρος, η Ανόρθωση έριξε αδικαιολόγητα ταχύτητα, έδωσε χώρο στην Πάφο να κάνει παιχνίδι και τον Ζάιρο να σκοράρει ένα δεύτερο τέρμα και από την θέση οδηγού που ήταν, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ!

Ο κ.Γκαγιέγο μίλησε για αδικία αν η ομάδα του δεχόταν την ήττα, όμως από την άλλη η Ανόρθωση στο δεύτερο 45άλεπτο είχε μόλις μία καλή στιγμή αυτή του δοκαριού στο 70’ από τον Φερέιρα και το κερδισμένο πέναλτι στο 90+5’ που όπως αποδείχθηκε στην τελική ήταν αρκετό ώστε η Ανόρθωση να μην δεχθεί και 3η διαδοχική ήττα για φέτος.

Τα επόμενα ντέρμπι που ακολουθούν με Ομόνοια και Απόλλωνα θα είναι καθοριστικά για το μέλλον της ομάδας, όλοι έχουν ανεβάσει στροφές και πλέον θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον η συνέχεια και το πως η Ανόρθωση θα ανταποκριθεί. Θέλει χωρίς δεύτερη κουβέντα αντίδραση και νίκη πάνω στην Ομόνοια για βαθμολογικό ανέβασμα.