Απόλλων - Ομόνοια 1-2: «Πράσινο» buzzer beater… εξάδας!

Κατάρα… τέλος!

Χάρη σε τέρμα του νεοεισελθόντος Σιπριάνο στην τελευταία φάση του αγώνα η Ομόνοια επικράτησε 2-1 στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της επί του Απόλλωνα μετά από 12 αποτυχημένες προσπάθειες (0-1-11) και το 1-2 στις 9 Απριλίου 2016!

Με αυτήν την επιτυχία η ομάδα του Τσέτιλ Ρέικνταλ έφτασε τους 42 βαθμούς και προσπέρασε στην  πέμπτη θέση την Ανόρθωση. Η «Κυρία» έχει επτά βαθμούς περισσότερους και ένα παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα του Πάμπλο Ματσίν, η οποία ουσιαστικά αποχαιρέτισε απόψε τις τελευταίες ελπίδες της για μια θέση στην πρώτη εξάδα.

Όπως και στην Αρένα κόντρα στην ΑΕΚ, η Ομόνοια ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς. Πιστώθηκε την πρώτη τελική (4’ Μπεζούς), την πρώτη μεγάλη ευκαιρία (5’ Λέτσιακς) και το 1-0, το οποίο σημείωσε με εξ επαφής πλασέ ο Λέτσιακς έπειτα από κόρνερ του Μπεζούς (6’)!

Ο Απόλλωνας απείλησε για πρώτη φορά στο 15’ με τον Μπακένγκα και στο 26’ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Φαμπιάνο «γκρέμισε» εντός περιοχής τον Μάρκες. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, ωστόσο, διόρθωσε το σφάλμα του «ψαρεύοντας» τον Βαλμπουενά και αποκρούοντας την εκτέλεσή του στη δεξιά του γωνία (28’)!

Έως την ανάπαυλα οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν μεν να πιέζουν και να κερδίζουν το ένα κόρνερ πίσω από το άλλο, οι «πράσινοι» όμως δεν τους επέτρεψαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία τους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλωνας ενέτεινε την πίεσή του, βρήκε μια καλή ευκαιρία με τον Μάρκες (58’), άφηνε ωστόσο ολοένα και περισσότερους ανοικτούς χώρους στην άμυνά του, τους οποίους η Ομόνοια αποτύγχανε να εκμεταλλευτεί.

Με την είσοδο των Πέρετζ, Σάντος, Σαγκάλ και Κρμέντσικ ο Ματσίν τα έπαιξε «όλα για όλα» και δικαιώθηκε στο 86’, όταν από πάσα του Πέρετζ ο Σάντος σέντραρε και ο Σαγκάλ στο πρώτο δοκάρι με δυνατή κεφαλιά νίκησε τους Λανγκ και Δημητρίου ισοφαρίζοντας!

Ακολούθως οι Αρτεάν (90’) και Μαλεκκίδης (91’) απώλεσαν ευκαιρίες για το 1-2 και στο τελευταίο λεπτό του πρόσθετου χρόνου η κυπελλούχος «χτύπησε» ξανά. Σε αντεπίθεση ο Κούσουλος κέρδισε την καθοριστική μονομαχία, τροφοδότησε τον Στεπίνσκι, εκείνος μεταβίβασε στον Σιπριάνο, ο οποίος με συρτό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Δημητρίου και χάρισε στο «τριφύλλι» την υπερπολύτιμη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-2 (4.2)
Γήπεδο:
ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Σκόρερ: 86’ Σαγκάλ / 6’ Λέτσιακς, 95’ Σιπριάνο
Διαιτητές: Gian Luca Manganiello (Ιταλός) - Μάριος Καλογήρου, Λάμπρος Λάμπρου - Ανδρέας Τεχράνυ
VAR: Jakob Kehlet (Δανός) / AVAR: Αδάμος Βασιλείου
Κίτρινες: Σάντος / Λέτσιακς, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος
Ιδιαιτερότητα: ο Φαμπιάνο απέκρουσε το πέναλτι του Βαλμπουενά στο 28ο λεπτό
ΑΠΟΛΛΩΝ (4-2-2-2): Δημητρίου - Νταρίκουα, Εκπολό, Πεϊμπέρν (58’ Πέρετζ), Μαλεκκίδης - Κυριάκου (84’ Κρμέντσικ), Αρτεάν - Βαλμπουενά, Κολ (71’ Σάντος) - Μάρκες, Μπακένγκα (71’ Σαγκάλ).
ΟΜΟΝΟΙΑ (3-5-2): Φαμπιάνο - Μίλετιτς, Λανγκ, Παναγιώτου - Μάθιους, Φράνσον, Κούσουλος, Χαραλάμπους (88’ Κασάμα), Λέτσιακς (79’ Σιπριάνο) - Μπεζούς (71’ Ανδρέου), Στεπίνσκι.