Νέα Σαλαμίνα – Άρης 0-3: Όταν σοβαρεύτηκε το… καθάρισε!

Σημαντική νίκη με 3-0 επί της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας πέτυχε ο Άρης, ο οποίος μείωσε την απόσταση από την 1η θέση στο -2, σημειώνοντας την 6η διαδοχική του νίκη. Τα τέρματα πέτυχαν οι Μοντνόρ, Σάβο και Μπράουν.

Διπρόσωπη η ομάδα της Λεμεσού, καθώς ήταν πολύ κακή στο α’ ημίχρονο μετρώντας μόλις μια τελική, εμφανώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε στο β’ ημίχρονο, στο οποίο άλλωστε πέτυχε και τα τρία της τέρματα.

Εικόνα αγώνα:

Σε ένα παιχνίδι που θα περίμενε κανείς πως ο Άρης θα έμπαινε στο γήπεδο με το «μαχαίρι στα δόντια» και με μεγάλη αποφασιστικότητα, κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ όσο αφορά το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Αντιθέτως, ήταν η Νέα Σαλαμίνα αυτή που στο α’ ημίχρονο άξιζε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, με τον Ζάντρο να σώζει εντυπωσιακά τόσο την κεφαλιά του Γιάνγκα, όσο και αυτή του Ντουρμισάι, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Η μοναδική στιγμή στην οποία απείλησε ο Άρης ήταν ένα σουτ του Μπένγκτσον έξω από την περιοχή στο 39ο λεπτό. Δείγμα της προβληματικής εικόνας και παρουσίας που είχε η ομάδα της Λεμεσού σε ολόκληρο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι όχι μόνο απείλησαν, αλλά είχαν και άψογη ανασταλτική λειτουργία. Το 0-0 ήταν το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν και στα αποδυτήρια με την λήξη του α΄ μέρους.

Τα πρώτα λεπτά έμοιαζαν να οδηγούν το παιχνίδι σε παρόμοιο τέμπο στο παιχνίδι.

Όλα αυτά μέχρι το 56ο λεπτό, όταν ο Μοντνόρ έπειτα και από γύρισμα του Στρούσκι με κεφαλιά προς τα πίσω, ήρθε με φόρα και με πλασέ άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Το τέρμα φάνηκε να δίνει «φτερά» στα πόδια των ποδοσφαιριστών του Άρη, με τον Σάβο 4 λεπτά αργότερα να κερδίζει τον Βίκτωρος σε προσωπική μονομαχία τους, φεύγοντας μόνος απέναντι από τον Μελίσσα, τον οποίο και κέρδισε για να κάνει το 2-0.

Όπως ήταν λογικό με την διαφορά να είναι στα δύο τέρματα, ο Άρης έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, ψάχνοντας και ένα τρίτο τέρμα.

Αυτό ήρθε στο 85ο λεπτό, με τον Μπράουν να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Μελίσσα έπειτα από σουτ του Γκομίς και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Το τέρμα αυτό διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, με τον Άρη να μειώνει την απόσταση από την 1η θέση και τον ΑΠΟΕΛ στο -2.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Κατσικάς (Βίκτωρος 8’), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Μπεχαράνο (Μιγκελίτο 79’), Καρλίτος(Κατσιάρης 70’), Παπαγεωργίου (Κορομά 70’), Λέουκο, Γιάνγκα (Κουζμάνοβιτς 70’), Ντιακιτέ

ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Μουσούντα, Μπένγκτσον (Α. Δημητρίου 79’), Γκομίς, Σανέ (Μπρόρσον 60’), Στρούσκι (Μπράουν 69’), Σαβό (Νίκολιτς 69’), Μοντνόρ, Σεμέδο (Γιαγκό 46’), Ουρόσεβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάνγκα 63’ / Σάβο 41’

ΣΚΟΡΕΡ: Μοντνόρ 56’, Σάβο 60’, Μπράουν 85’