Η Δόξα έριξε τριάρα στην ΑΕΛ

Η Δόξα επικράτησε της ΑΕΛ με 3-0 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο του Παλαιομετόχου.

Η προσφυγική ομάδα άνοιξε νωρίς το σκορ, με τον Ασαμόα στο 10ο λεπτό να κάνει γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Κάρλος.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και με δυο σουτ από τον Γκαζαριάν (16’) και τον Αντάμοβιτς (30’), απείλησε τον Γκρεμσλ.

Ο Κάρλος έχασε ευκαιρία στο 35’, ωστόσο στο 41ο λεπτό κέρδισε τον Πρόσεκ στο τετ α τετ και διπλασίασε τα τέρματα της Δόξας.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Αβραάμ με καλή εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καλός, αλλά οι φάσεις πιο λίγες, με τους δυο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές.

Παρ’ όλα αυτά η Δόξα στο 67’ με τον Μπρανμπίγια έγραψε το τελικό 3-0.

Δόξα: Γκρέμσλ, Ντερβίτ, Αρτάμπε, Αλεξάνδρου, Μιντίκκης, Τραμζέφσκι, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Κάρλος, Μέσκα, Καρλάο

ΑΕΛ:  Πρόσεκ, Ράσο (60' Παντελή), Γκοντάλ (46' Μουστάκης), Κυριάκου (75' Τεξέιρα), Γκαστανάγκα (46' Τεσέιρα), Αβραάμ (60 Γερολέμου), Μαρκόσκι, Τόρρες, Αντάμοβιτς (60 Γουήλερ), Γκαζαριάν (60' Νταβόρ), Κάρλος  (75΄Χουράδο)