Λεπτομέρειες αλλά… το χαμένο έδαφος αυξάνεται

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, καθώς μετά την νίκη επί του Απόλλωνα την προηγούμενη αγωνιστική, δέχτηκε σήμερα την ήττα από την ΑΕΚ με 1-0 στην Αρένα, για την 26η και τελευταία στροφή της κανονικής φάσης του Πρωταθλήματος.

Ως αποτέλεσμα, η «Κυρία» εισέρχεται στη φάση των πλέι-οφ ως 6η, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος του αγώνα που εκκρεμεί κόντρα στην ΑΕΖ.

Η Ανόρθωση δεν ήταν τραγική, και ειδικά στο πρώτο μισό του ντέρμπι ήταν καλύτερη από την ΑΕΚ, με το πλάνο του Ισπανού τεχνικού να δουλεύει και να αποσυντονίζει εν μέρει τους γηπεδούχους, τουλάχιστον στα αρχικά στάδια του αγώνα.

Φάνηκε από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ότι η ομάδα που θα έφτανε πρώτη στο γκολ θα είχε και το πάνω χέρι για τη νίκη, όπως και έγινε, ενώ το παραδέχτηκε στη συνέχεια και ο Γκαγιέγο, ότι ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, υποστηρίζοντας ότι παρόμοιο σκηνικό θα έχουμε και στις αναμετρήσεις των πλέι-οφ.

Ακόμα κι όταν δέχτηκε το γκολ η Ανόρθωση, δεν είναι ότι έχασε με κατεβασμένα χέρια, συνέχισε να πιέζει, ωστόσο αυτές οι λεπτομέρειες που κρίνουν αποτελέσματα είναι που πρέπει να προσέξει η ομάδα της Αμμοχώστου, ειδικά από τη στιγμή που η διαφορά από την 3η προνομιούχα θέση όλο και αυξάνεται.

Τα ντέρμπι που έρχονται προφανώς και θα είναι καθοριστικά, και βαθμοί θα χαθούν από παντού. Σίγουρα μερικές φορές τις λεπτομέρειες δεν θα μπορείς να τις ελέγξεις, αυτό που μπορεί να κάνει μια ομάδα όμως, είναι να αξιοποιεί στο έπακρο έστω και τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιουργεί, κάτι που εάν έκανε σήμερα η Ανόρθωση, θα μπορούσε πιθανότατα να μιλάει για μια εντελώς διαφορετική κατάληξη...