Πάφος - Νέα Σαλαμίνα 0-0: Έριξαν αυλαία με ιστορική πρεμιέρα!

Χωρίς γκολ και με συγκομιδή ενός βαθμού η κάθε μία ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην α’ φάση του πρωταθλήματος οι Πάφος FC και Νέα Σαλαμίνα.

Το 0-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» ήταν η πρώτη ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων από την περίοδο 2015/16(!) και συνάμα η παρθενική δίχως τέρματα μετά από 19 αναμετρήσεις τους σε πρωτάθλημα και κύπελλο!

Με αυτό το αποτέλεσμα οι μεν «γαλάζιοι» έφτασαν τους 50 βαθμούς και τερμάτισαν την α’ φάση στην τέταρτη θέση, οι δε «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στους 36 και πλασαρίστηκαν στην όγδοη θέση μετά το πέρας 26 αγωνιστικών.

Το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε ισορροπημένο, αλλά κινήθηκε σ’ έναν υποτονικό ρυθμό έχοντας περισσότερες στιγμές έντασης παρά αξιόλογες φάσεις.

Στο 17’ ο Μπότσκαϊ έβγαλε τετ α τετ με τον Μελίσσα τον Ζάιρο, όμως ο Βραζιλιάνος δεν έκανε καλό κοντρόλ και η ευκαιρία έκανε… φτερά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μεγιούσο βρήκε με τις τάπες τον Στεργίου στην κνήμη, ο Δανός VAR Πούτρος κάλεσε στο on field review τον Στεργίου για ενδεχόμενο κόκκινης κάρτας, όμως ο διαιτητής επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε κίτρινη στον Αργεντινό άσο των γηπεδούχων.

Έως την ανάπαυλα τις πιο αξιόλογες τελικές πιστώθηκε ο Τβουμάσι, όμως η πρώτη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (42’) και η δεύτερη στα χέρια του Μελίσσα (45’).

Η πρώτη μεγάλη φάση ήλθε στο 57’, όταν από σέντρα του νεοεισελθόντος Φελίπε ο Ντράγκομιρ έβαλε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Στο 59’ ο Νάρσινχ, μετά από ασταθή απόκρουση του Ίβουσιτς σε πλασέ του Γιάνγκα, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, όμως κατόπιν εξέτασης της φάσης από τον VAR το τέρμα ακυρώθηκε ένεκα οφσάιντ του Ολλανδού στην αρχή της φάσης.

Στο 75’ οι οικοδεσπότες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο VAR δεν κάλεσε τον διαιτητή στο on field review, μολονότι στις επαναληπτικές προβολές ο Κονατέ φαίνεται να βρίσκει τον Ζάιρο στο πόδι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι Νταλ Ίνια (92’), Ζάζα (95’), Ρους (95’) απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες για το 1-0 και ο Κονέ σε τετ α τετ με τον Ίβουσιτς (97’) απέτυχε να χαρίσει στη Νέα Σαλαμίνα την πρώτη νίκη της στη σεζόν απέναντι σε ομάδα της πρώτης εξάδας!

ΠΑΦΟΣ FC - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-0 (19.2)
Γήπεδο:
Στέλιος Κυριακίδης
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φωτίου - Γιώργος Χαραλάμπους, Γιώργος Κοντεμενιώτης - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
VAR: Sandi Dhia Jirjis Putros (Δανός) / AVAR: Μάριος Στυλιανού
Κίτρινες: Μεγιούσο, Ζάιρο / Οφόρι, Μπεχαράνο, Γουανίνι, Γιάνγκα
ΠΑΦΟΣ (4-2-3-1): Ίβουσιτς - Ικόκο (87’ Νταλ’ Ίνια), Ρους, Κβίντα, Μεγιούσο - Ναμ, Πέπε (66’ Ζάζα) - Τβουμάσι (55’ Φελίπε), Ντράγκομιρ, Μπότσκαϊ (55’ Βαλακάρι) - Ζάιρο.
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-2-3-1): Μελίσσας - Σεργίου, Ντιακιτέ, Γουανίνι, Οφόρι (46’ Κονατέ) - Μπεχαράνο (83’ Κατσάρης), Καρλίτος - Νάρσινχ (62’ Κονέ), Γιάνγκα, Παπαγεωργίου (57’ Φερνάντεθ) - Ντούρμισαϊ (46’ Ντάτκοβιτς).