Νέα Σαλαμίνα-Οθέλλος 1-1: Αγωνία στους μεν, ούτε τώρα οι δε!

Νέα Σαλαμίνα και Οθέλλος έμειναν στην ισοπαλία 1-1, στην 1η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Ένα παιχνίδι το οποίο διεκδίκησαν και οι δυο ομάδες όμως πήραν από ένα βαθμό. Οι μεν γηπεδούχοι που βαθμολογικά δεν είχαν ουσιαστικό ενδιαφέρον, είδαν τους Φράγκου και Κονέ να αποχωρούν αναγκαστικά από το παιχνίδι με τον κόουτς Χριστοδούλου να ανησυχεί για την κατάστασή τους, μιας και ακολουθεί το ματς με την Πάφο (28/2) για το Κύπελλο.

Οι δε φιλοξενούμενοι όμως, αν και προηγήθηκαν, έχοντας απωλέσει πέναλτι, ενώ είχαν και δοκάρι, έμειναν για 11ο συναπτό παιχνίδι πρωταθλήματος άνευ νίκης (0-4-7). Ταυτόχρονα, παρά την ισοπαλία, μείωσαν στους 4 βαθμούς την απόσταση από την Καρμιώτισσα, ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν στην 2η θέση του β' ομίλου, στο -1 από τον Απόλλωνα που έχει 38.

Το ματς:

Τίποτα ιδιαίτερο στο α’ ημίχρονο της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε μονομαχίες στην μεσαία γραμμή. Υπήρξαν κάποιες προϋποθέσεις αλλά οι Ταουντούλ και Μελίσσας δεν... χρειάστηκαν. Η πρώτη και σοβαρή ευκαιρία όμως προήλθε από το σημείο του πέναλτι, με τον Μελίσσα να «ψαρεύει» τον Πιχ και να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία (42’).

Στο β’ ημίχρονο ο Οθέλλος συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Στο 50’ ο Σανγκαρέ με σουτ από το ύψος της περιοχής τράνταξε την οριζόντια δοκό του Ελλαδίτη τερματοφύλακα. Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και δυο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Κουζμάνοβιτς πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η τρίτη φάση του Οθέλλου ήταν όμως «φαρμακερή». Σέντρα ο Πιχ από τα αριστερά, κεφαλιά του Ναρντίνι με τον Μελίσσα να αποκρούει και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στο ριμπάουντ όμως ήταν πρώτος ο Σανγκαρέ που άνοιξε το σκορ (56’).

Στην πρώτη της καλή στιγμή μετά το 0-1, η Νέα Σαλαμίνα είχε απάντηση. Στο 69’ ο Κουζμάνοβιτς με πλάτη στον Κορίνους, τον απέφυγε με μια κίνηση και νίκησε τον Ταουντούλ με αριστερό πλασέ. Στο 86’ «άγγιξε» την ανατροπή η ομάδα του Χριστοδούλου, όμως το σουτ του Μιγκελίτο δεν βρήκε στόχο με το αποτέλεσμα να παραμένει ως είχε εκείνη τη στιγμή.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (59’ Οφόρι), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Κουζμάνοβιτς, Κονέ (77’ Γκουανίνι), Φράγκος (26’ Κορόμα), Βίκτωρος (77’ Προκοπίου), Κατσιάρης, Ντουρμισάι (59’ Παπαγεωργίου)

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Φερνάντες, Καρλίτος, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Ντιακιτέ

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (75’ Χατζηπασχάλης), Μπραμπίγια (85’ Γιάνσεν), Σανγκαρέ, Κατσιατής (72’ Σούτο), Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ, Κορίνους

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρη, Κυριάκου, Ράμος, Σλάβικ, Κόπας, Μιτσής, Ιωάννου

Νέα Σαλαμίνα - Οθέλλος 1-1 («VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή»)
Σκόρερ: Κουζμάνοβιτς (69’) / Σανγκαρέ (56’)
Κίτρινες: Κορομά, Ντάτκοβιτς, Ντουρμισάι / Ναρντίνι, Καστάνας, Ανάνγκ, Χριστοδούλου