Οθέλλος - Νέα Σαλαμίνα 2-3: Χαριστική βολή με γκολάρα στο 90+4'!

Βαθμολογικά αδιάφοροι οι μεν, κάνουν ύστατη προσπάθεια οι δε. Ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα με φοβερό τέρμα του Νάρσινγκ στις καθυστερήσεις (90+4’) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 3-2 στο «VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή». Προηγήθηκε με δυο γκολ η ομάδα του Χριστοδούλου, επέστρεψε η τυπικά γηπεδούχος που ισοφάρισε αλλά λύγισε στο φινάλε.

Ένα αποτέλεσμα που δίνει την... χαριστική βολή στον Οθέλλο για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της παραμονής παρά την προσπάθεια που καταβάλλει στα τελευταία παιχνίδια. Παρέμεινε στο -9 από την Καρμιώτισσα τη στιγμή που η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 2η θέση μαζί με τον Εθνικό και στο +3 από την ΑΕΛ.

Το ματς:

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να απειλήσει από την αρχή μέσω από στατικές φάσεις. Στο 23’ ένα κόρνερ του Φράγκου, βρήκε τον Ντιακιτέ στην «καρδιά» της άμυνας που νίκησε τον Παναγιώτου με το κεφάλι. Ο Κονέ έχασε την επόμενη φάση στο παιχνίδι (28’) με τον κίπερ του Οθέλλου να έχει απάντηση αυτή τη φορά.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε μεγάλη διπλή φάση στο 32’. Πρώτα με τον Χατζηπασχάλη, που απέκρουσε ο Μελίσσας και εν συνεχεία με τον Πιχ που βρήκε την μπάλα μπροστά του αλλά η προβολή του απομακρύνθηκε προ της γραμμής από τον Ντιακιτέ.

Στο 42’ ο Σπυριδάκης μετά από αλεπάλληλες κόντρες βρέθηκε τετ α τετ με τον Παναγιώτου για το 2-0 των «ερυθρολεύκων». Πριν όμως ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο ο Μπραμπίγια έβαλε ξανά τον Οθέλλο στο ματς, εκμεταλλευόμενος την κάθετη του Πιχ. Πέρασε και τον Μελίσσα για να σκοράρει σε κενή εστία.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα μπορεί να μην άλλαξε ιδιαίτερα αλλά οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στη δημιουργία ευκαιριών. Η πρώτη καλή προϋπόθεση ήταν στο 70’ όταν ο Ντιακιτέ προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κατσιατή και πέρασε άουτ.

Πιο διεκδικητική η ομάδα του Κώστα Σακκά που έφτασε στο 2-2 ξανά με τον Μπραμπίγια. Στο 75’ ο Σούτο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο άσος του Οθέλλου με πλασέ διαμόρφωσε το 2-2. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλες φάσεις στις καθυστερήσεις. Πρώτα με τον Νάρσινγκ και μετά με τον Γιάνγκα, όπου οι Κορίνους και Παναγιώτου αποσόβησαν το τρίτο τέρμα. Δεν είχε όμως απάντηση ο Παναγιώτου στο φαλτσαριστό πλασέ του Νάρσινγκ στο 90+4’ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσε, Χριστοδούλου, Σούτο (82’ Ιωάννου), Μπραμπίγια, Σανγκαρέ (65’ Κατσιατής), Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ, Πιχ (86’ Κυριάκου), Κορίνους

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλουρής, Κατσιατής, Καστάνας, Παλή, Σλάβικ, Μαϊσουράντζε, Μιτσής

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου (86’ Κονατέ), Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Καρλίτος (72’ Κουζμάνοβιτς), Κονέ (72’ Προκοπίου), Σπυριδάκης (61’ Γιάνγκα), Φράγκος (61’ Κατσιάρης), Λέουκο, Γκουανίνι, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Φερνάντες, Κουμουρής, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Κοντόπουλος, Βίκτωρος

Οθέλλος – Νέα Σαλαμίνα 2-3
Σκόρερ: Μπραμπίγια (45+4’, 75’) / Ντιακιτέ (23’), Σπυριδάκης (42’), Νάρσινγκ (90+4’)
Κίτρινες: Κατσιάρης, Ντιακιτέ