Πάφος - Ανόρθωση 5-1: Θρίαμβος, την σμπαράλιασε!

Η Πάφος διέλυσε την Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης» ερχόμενη με φόρα από την πρόκριση στο Κύπελλο επί του Απόλλωνα.

Εκκωφαντική επικράτηση με 5-1 για την ομάδα του Καρσέδο που πλέον έφτασε τους 60 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την 4η θέση.

Από την άλλη η Ανόρθωση δέχθηκε την πιο βαριά της ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στους 52 βαθμούς και στην 6η θέση των πλέι οφ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κεραυνός αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο για να διακομιστεί σε ιατρικό κέντρο, μετά από χτύπημα στο κεφάλι.

Το ματς:

Η Πάφος αν και είδε την εστία της να παραβιάζεται στο 9’, όταν ο Φερέιρα νίκησε με ωραίο γκολ τον Ίβουσιτς, ήταν καταιγιστική. Μέχρι το 20’ εκμεταλλεύτηκε κάθε αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης και σκόραρε τρεις φορές.

Πρώτα, από εκτέλεση κόρνερ του Πεπέ και κεφαλιά του Κβίντα, ο Ζάιρο με νέα κεφαλιά ισοφάρισε (11’). Ο Βραζιλιάνος πέντε λεπτά αργότερα έβγαλε μια απίστευτη πάσα στον Τάνκοβιτς που με πλασέ νίκησε τον Κεραυνό και στο 20’ ο Γκολντάρ αφύλακτος από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 3-1.

Καμία άμυνα δεν βγήκε για την Ανόρθωση με την Πάφο να συνεχίζει σε τρομερό τέμπο. «Άγγιξε» σε δυο φάσεις το 4-1 (35’, 41’) με τους Ζάιρο και Ζάζα. Ο πρώτος το πέτυχε στο 45+2’ και ο δεύτερος σκόραρε στο 45+4’, όμως το γκολ του ακυρώθηκε.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου είχαμε τον τραυματισμό του Κεραυνού που μέχρι να αποχωρήσει από το γήπεδο με το ασθενοφόρο, πέρασε ένα 15λεπτο και είχαμε επανέναρξη στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Η Πάφος κυνήγησε κι άλλο τέρμα και στο 69’ ο Ζάιρο απώλεσε πέναλτι για το 5-1 που πέτυχε ένα λεπτό αργότερα με τον Ζάζα. Μέχρι το τέλος του αγώνα η ομάδα του Καρσέδο παρέμεινε πιο επικίνδυνη αν και έριξε το τέμπο, με το σκορ να παραμένει ως είχε.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ (72’ Δημητρίου), Κανέ (72’ Βαλακάρι), Ζάιρο (72’ Κοντρέρας), Μπότσκαϊ, Ρους, Ζάζα (85’ Τβουμάσι), Τάνκοβιτς (85’ Μπρούνο), Ντράγκομιρ, Πεπέ

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Ναμ, Νταλίνια

Ανόρθωση: Κεραυνός (60’ Μιχαήλ), Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (85’ Τζουλίου), Φερέιρα (85’ Περέα), Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου (60’ Κίκο), Κορρέα, Χρυσοστόμου (90+4’ Κωνσταντίνου)

Στον πάγκο: Ουαρίς, Πισιήας, Χαραλάμπους

Πάφος – Ανόρθωση 5-1
Σκόρερ: 11’, 45+2’ Ζάιρο, 16’ Τάνκοβιτς, 20’ Γκολντάρ, 70’ Ζάζα / 9’ Φερέιρα
Κίτρινες: Ρους / Χρυσοστόμου, Κάργας, Μακούν