Άρης – Πάφος 1-1: Παραμένει ζωντανή για Ευρώπη η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Άρης και Πάφος έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στη σημερινή μεταξύ τους αναμέτρηση στο στάδιο «Άλφαμεγα» για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ο Μοντνόρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 25’, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζάζα έφερε το ματς στα ίσα για την Πάφο.

Με βάση και το σημερινό αποτέλεσμα ο Άρης παραμένει στην 4η θέση κι έτσι διατηρεί τον πρώτο λόγο για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, με την Πάφο να βρίσκεται στην 5η θέση με ένα βαθμό λιγότερο, με έναν αγώνα να απομένει για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Το ματς:

Με ένα  γεμάτο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς είχαμε καλό ρυθμό, επιθετική διάθεση και φυσικά γκολ από τις δύο ομάδες.

Ο Άρης έδειξε από νωρίς τη διάθεσή του να απειλήσει με κάποια σουτ, στη συνέχεια και η Πάφος ανέβασε στροφές χωρίς ωστόσο κάποια μεγάλη φάση μέχρι το 20λεπτο.

Όλα αυτά ανατράπηκαν στο 25’ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ της Πάφου, o Μουσουντα έδιωξε αποτελεσματικά βρίσκοντας τον Μοντνόρ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του, έβαλε μπάλα μπροστά και έφυγε στην αντεπίθεση, ξεπερνόντας και τον Μπότσκαϊ που ήταν ο μοναδικός αμυντικός απέναντί του από πλευράς Πάφου και με ένα εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Άρη.

Η απάντηση από πλευράς Πάφου ωστόσο ήταν άμεση, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζάζα νίκησε τον Άλβες στέλνοντας τη μπάλα στην κλειστή του γωνία διαμόρφώνοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, πέρα από τα δύο γκολ, σημειώθηκε στο 33’ με τους γηπεδούχους να έχουν διπλή χαμένη ευκαιρία. Ο Μοντνόρ έπιασε την κοντινή κεφαλιά έπειτα από γέμισμα του Ουρόσεβιτς, ωστόσο ο Ίβουσιτς παρενέβη σωτήρια, με τον Γκολντάρ στη συνέχεια να παρεμποδίζει τον Μοντνόρ να ξαναμπεί στη φάση.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο εκρηκτικό ρυθμό με το πρώτο, ενώ λιγοστές ήταν και οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, χωρίς κάποια κλασική φάση.

Ενδεικτικό το γεγονός ότι η πρώτη καλή στιγμή του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 84’ με ένα σουτ του Κοκόριν το οποίο δεν ανησύχησε τον Ίβουσιτς ο οποίος μάζεψε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Η μεγαλύτερη φάση του β’ μέρους καταγράφηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ήταν για τον Άρη, με τον Ίβουσιτς να αποκρούει για άλλη μια φορά σωτήρια, σε κοντινό πλάσε του Σεμέδο.

ΣΚΟΡΕΡ: Μοντνόρ 25’ – Ζάζα 26’

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρόρσον (47’), Σαβό (62’) – Ναμ (68’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Άρης: Βανά, Καζου (Ουρόσεβιτς 23’), Μουσουντα, Γκομίς (Μαγιαμπέλα 77’), Γιαγκό, Στρούσκι (Μπράουν 77’), Σαβο (Κοκόριν 65’), Μπρόρσον, Σζόκε, Μοντνόρ, Σεμέδο.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μποτσκάι, Ρους, Μπρίτο, Τάνκοβιτς (Τουμάσι 77’), Ναμ (Κανέ 77’), Ντράγκομιρ, Ζάζα (Μπρούνο 70’) .

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Φελίπε, Κανέ, Δημητρίου, Κοντρέρας, Βαλακάρι, Τουμασί, Νταλίνια.

Στάδιο: Αλφαμέγα

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

AVAR: Φελλάς Κωνσταντίνος