Ενημέρωση από τον Άρη / Ποδαρικό με νίκη στην Αυστρία!

Αναλυτική ενημέρωση από το γραφείο τύπου του Άρη, σχετικά με το πρώτο φιλικό της ομάδας στην Αυστρία κόντρα στην Χάντερσφιλντ.

Αναλυτικά:

Πολύ καλή ήταν η παρουσία της ομάδας μας στο 1ο φιλικό προετοιμασίας στην Αυστρία με αντίπαλο την Αγγλική Huddersfield της οποίας ο Άρης επιβλήθηκε με 4-2. Εάν ληφθεί υπόψη η ποιότητα του αντιπάλου, αλλά και το γεγονός ότι η ομάδα μας προερχόταν από διπλές προπονήσεις, δικαιολογημένα ο προπονητής Αλεξέϊ Σπιλέφσκι δήλωσε πολύ ικανοποιημένος.

Ασφαλώς και υπάρχουν πάντοτε περιθώρια βελτίωσης, αλλά υπήρξαν πάρα πολλά θετικά στοιχεία τα οποία δεν μπορούν να παραληφθούν. Όπως τα τέσσερα γκολ που πέτυχε η ομάδα, οι δύο ασίστ του Κακόριν, τα γκολ των νεοφερμένων Κβιλιτάϊα και Κοβάτσεφ, αλλά και το γεγονός ότι ο προπονητής χρησιμοποίησε ουσιαστικά δυο διαφορετικές εντεκάδες σε κάθε ημίχρονο και η ομάδα δεν έχασε από την ανταγωνιστικότητα της.

Η ομάδα μας άνοιξε το σκορ στο 11’με τον Μπένγκτσον και στο 25’ ο Στρούσκι διπλασίασε τα γκολ του Άρη. Οι Άγγλοι μείωσαν σε 2-1με πέναλτι στο 41ο λεπτό, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Νωρίς στο 2ο μέρος οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά στο 61’ο Κβιλιτάϊα και στο 81΄ο Κοβάτσεφ, διαμόρφωσαν το τελικό 4-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε με τους: Ζάντρο, Κορρέϊα, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Σανέ, Μπένγκτσσον, Στρούσκι, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Γκομίς και Κοκόριν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αλεξέϊ Σπιλέφσκι άλλαξε εξ ολοκλήρου την ομάδα με εξαίρεση τον τερματοφύλακα Μίσλαβ Ζάντρο. Από εκεί και πέρα αγωνίστηκαν οι Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μουσσούντα, Μποάκι, Σαρφό, Νίκολιτς, Μοντνόρ, Μπράουν(75’ Κοβάτσεφ), Σεμέδο και Κβιλιτάϊα(75’ Χρυσοστόμου).